Armáda sebrala policii spis o smrti parašutisty u Chrudimi

Chrudim - Případ úmrtí chrudimského výsadkáře převzala od policie armáda. Policie i rodina vojáka jsou rozhodnutím překvapeny, neboť se tak stalo týden před ukončením vyšetřování. Navíc armáda se pokouší minimalizovat únik informací o vyšetřování na veřejnost, tvrdí dnešní Mladá fronta Dnes. Třicetiletý voják zahynul loni v lednu při hromadném seskoku při zkouškách padáku OVP 80.

Podle mluvčí chrudimské policie Věry Hamáčkové o odebrání případu nerozhodl státní zástupce a zatím není jasné, na čí popud přebírá vyšetřování armáda. Podle vdovy Aleny Syručkové byl komisař Josef Trunec svědomitý policista, který má zájem zjistit pravdu. „Teď mám pocit, že armáda nechce, aby se zjistilo, proč Lukáš zahynul, a dělá vše pro to, aby již hotové výsledky vyšetřování změnila ve svůj prospěch a proti mému manželovi,“ dodala Syručková.

Ženu údajně někdo z armády kontaktoval, aby se s tiskem nebavila. Armáda se podle deníku nechce k úmrtí výsadkáře vyjadřovat, odvolává se na probíhající vyšetřování. Stejné je to i v případě neštěstí, které se stalo v Chrudimi minulý týden. Při nočním výsadku se smrtelně zranil šestadvacetiletý voják. Odborníci mají pochybnosti, zda armáda postupovala při výcviku správně.

Mladý muž minulou středu skákal v noci z výšky 300 metrů a měl na kontě 11 seskoků. „Volným pádem překonáte 300 metrů za deset sekund. Když z těch tří stovek vyskočíte z vrtulníku a stačíte zkontrolovat, zda se vám správně otevřel padák, tak už jste na 150 metrech. Z toho si udělejte obrázek, kolik měl ten kluk času na vyřešení problému,“ uvedl hlavní inspektor parašutismu v Česku Přemysl Nosek.