Policejní tým k pandurům spolupracuje i s rakouskou policií

Praha – Zvláštní vyšetřovací tým, který prověřuje možnou korupci při nákupu obrněných transportérů Pandur, prý úzce spolupracuje i s rakouskými policisty. Uvedl to policejní prezident Oldřich Martinů s tím, že spolupráce začala okamžitě po zveřejnění nových informací v médiích. Některé zprávy z Rakouska už prý mají vyšetřovatelé k dispozici. Rakouští vyšetřovatelé v pondělí v souvislosti s případem prohledali prostory výrobce pandurů, firmy Steyr. Vyšetřovatelé požádali o spolupráci i Vojenskou policii, která se okolnostmi nákupu pandurů zabývala v roce 2006, ale věc nakonec odložila.

Rakouská policie byla i u dvou bývalých manažerů firmy Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, jejichž slova tajně nahrál reportér deníku Mladá fronta Dnes. Na záznamu hovořili o provizích pro české politické strany a jmenovali i konkrétní politiky. Ti však podobná obvinění odmítli. Oba muže zřejmě čeká návštěva i českých kriminalistů. 

Speciální vyšetřovací tým tvoří deset policistů a byl ustaven na začátku týdne. Tvoří jej pracovníci Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, které doplnili lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V čele skupiny je šéf protikorupční policie Libor Vrba.       

„Je to standardní přístup zřizování týmů. Navíc v této situaci je to prioritní záležitost, kdy na nás apeloval i pan premiér,“ připomněl Martinů svůj pondělní rozhovor s předsedou vlády Janem Fischerem. Policisty a nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou premiér žádal, aby věc pokládali za prioritu a v co nejkratší době informace médií potvrdili nebo vyvrátili. 

Topolánek chce stejný tým i ke gripenům

Předseda ODS Mirek Topolánek uvítal zřízení speciálního policejního týmu. Předpokládá prý ale, že obdobný tým už vyšetřuje i plánovaný nákup stíhaček Jas-39 Gripen pro české piloty. „U obou případů chceme znát výsledky co nejdříve,“ podotkl předseda občanských demokratů. Pokud prý vyšetřující tým pro gripeny „náhodou“ neexistuje, očekává Topolánek, že bude okamžitě zřízen. 

Topolánek dnes odmítl tvrzení, že by jako premiér „tlačil“ na nový podpis smlouvy poté, co jeho vláda rozhodla o vypovězení původního kontraktu na dodávku 199 transportérů. Steyr po obnovených jednáních dodává armádě celkem 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. „Je zcela evidentní, že mým zájmem bylo buď ten tendr zrušit, nebo každopádně snížit, nenakoupit takový počet pandurů, který v té smlouvě byl zakotven,“ zdůraznil dnes Topolánek.