Pernesovo studium na VUML probere rada ÚSTR

Praha – Místopředseda rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) předpokládá, že radní znovu otevřou téma výběrového řízení na nového ředitele, v němž zvítězil Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Důvodem je informace serveru Týden.cz, podle níž Pernes za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Pro místopředsedu rady Patrika Bendu, který Pernese nevolil, jde o závažnou skutečnost, za komunistů vězněná radní Petruška Šustrová považuje celou věc za prkotinu.

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV Oldřicha Tůmy je však hysterie kolem nového ředitele jen dokladem toho, že je ústav naprostou anomálií a zpolitizovanou institucí. Považuje ji za „hračku politiků, kteří nevědí, co s penězi, utrácejí je tímto způsobem a nechtějí, aby jim do toho někdo mluvil.“ Bendovi vadí, že Pernes VUML v životopise zamlčel, i to, jakým způsobem svoje studium omlouvá. „Na našem ani na žádném jiném akademickém pracovišti by to rozhodně nehrálo roli,“ řekl Tůma.

Benda studium VUML nebere na lehkou váhu. „Ještě více mě ale trápí to, že nám to neřekl. A způsob, jakým to omlouval a relativizoval, se mi zdál poměrně nešťastný. Z tohoto titulu se budeme na radě bavit, co s touto informací. A zda to nějakým způsobem nemění výběrové řízení a celou situaci,“ míní Benda. Rada by o Pernesovi měla hovořit 2. března.

Historik Pernes, který ústav v minulosti kritizoval kvůli jeho zpolitizovanosti, bude podle rozhodnutí sedmičlenné rady novým ředitelem po Pavlu Žáčkovi, jenž pozici neobhájil. „Je to morální problém budoucího pana ředitele a věcný nebo právní rébus pro radu,“ řekl Žáček ke studiu Pernese na VUML.

Jiří Pernes pro Týden.cz:

„Není o čem mluvit. Pokud bych měl být zcela čistý, pak bych musel být o dvacet let mladší, nebo se živit celou dobu jako dělník.“

Podle serveru se Pernes hájí tím, že ho ke studiu komunisté donutili a on nechtěl před lety ztratit post ředitele muzea ve Slavkově. Hospodářské noviny dnes napsaly, že členům rady vesměs studium VUML nevadí. „Prkotina“ to je podle radní, novinářky a disidentky Petrušky Šustrové, která byla komunisty vězněna za rozvracení republiky.