Státní zástupce podruhé zrušil obvinění miliardáře Berana

Praha - Státní zástupce dnes opět zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání miliardáře Davida Berana. Toho policie v lednu již podruhé obvinila z daňového úniku ve výši 185 milionů korun. Podle státního zastupitelství však policie krácení daně neprokázala. Beran byl poprvé z téhož skutku, pouze se škodou o několik desítek milionů vyšší, obviněn již loni v červnu. Loňské obvinění zrušil státní zástupce na podzim.

„Usnesení bylo zrušeno především proto, že policejní orgán v průběhu dosavadního rok a půl trvajícího řízení dosud neprokázal, zda byla, a dokonce ani to, zda mohla být, zkrácena daň,“ uvedla Válová. Dalším důvodem byly podle ní také vážné procesní chyby.

Policie tvrdila, že Beran se dopustil daňového úniku v letech 2001 až 2007 ve své finanční společnosti Profi Credit Czech. Podle dřívějších informací médií ho vinila z toho, že si jeho společnost brala úvěry od společností sídlících na britském ostrově Man a v Nizozemsku. Beran údajně zatajil, že je osoba spojená s těmito zahraničními firmami, a platil tak nižší daně, než měl.

Miliardář od počátku tvrdí, že je nevinen. Proti zahájení stíhání v obou případech okamžitě podal stížnost. „V uvedeném období jsem nepůsobil v představenstvu společnosti, nezpracovával daňová přiznání a nijak se nepodílel na chodu společnosti. Tudíž jsem se nemohl dopustit spáchání trestného činu krácení daně společnosti Profi Credit Czech,“ sdělil již dříve Beran.