Armádní kontrola odhalila vojáka s nacistickým tetováním

Praha - Při kontrole zaměřené na extremisty v české armádě byl ve strakonické posádce odhalen voják, který měl na těle vytetované nacistické symboly. Vedení armády už navrhlo odnětí hodnosti a propuštění z armády, státní zástupce na muže podal obžalobu. Vojenská policie případ předala policii republikové. Muž v armádě slouží deset let. Informovala o tom dnes televize Nova.

Na tetování se přišlo při plaveckém přezkoušení. Na zádech má voják německy psané heslo jednotek SS „Mou ctí je věrnost“. Kromě tetování měl voják na krku řetízek s prstenem, na němž byly vyryty hákové kříže. „V současné době je zpracováván návrh na odnětí hodností, což povede k jeho okamžitému propuštění ze služebního poměru bez nároku na jakékoliv výsluhové náležitosti,“ řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Kontrola zaměřená na extremisty byla nařízena na přelomu roku poté, co se zjistilo, že dva čeští vojáci v Afghánistánu nosili během svého působení v provincii Lógar na helmách symboly SS. Ministr obrany Martin Barták je nechal v listopadu propustit z armády, oba ztratili nárok na výsluhy a výhody po ukončení služby. Zároveň postavil mimo službu jejich velitele.