Speciál OVM z Libereckého kraje zpestřil i herec Jan Budař

Liberec – Speciál Otázek Václava Moravce (OVM) se představil tentokrát především libereckým voličům. Seriál České televize, který zve do svého vysílání kandidáty pro parlamentní volby na základě speciálně zadaného volebního průzkumu, se tentokrát zaobíral pro region důležitými tématy, mezi něž rozhodně patří třeba hospodářské a etické dopady mistrovství světa v lyžování 2009. Lídři libereckých kandidátek ale pod taktovkou Václava Moravce prodebatovali také třeba financování sportu, dopravní infrastrukturu nebo sociální politiku. Svým videodotazem přímo do vysílání zpestřil liberecký Speciál herec Jan Budař, který se kandidátů ptal, zda si myslí, že mají smysl pro humor.

Věra Dunajčíková za SPO věří ve výhodnost zřízení samostatné rozpočtové kapitoly při financování sportu. Sjednocení financování sportu, což navrhuje v současnosti také ministerstvo financí, by tím podle ní doznalo významného zprůhlednění. Petr Skokan (Věci veřejné) doporučuje především zprůhlednění hospodaření společnosti Sazka, s čímž se ztotožnil také Václav Horáček (TOP 09). Skokan navíc navrhl i zvýšení odvodů z loterií. Ze vzniklého fondu by pak Věci veřejné dotovaly sport.

Jedna z osobností Libereckého kraje a zvláštní host Speciálu akrobatická lyžařka Nikola Sudová soudí, že financování sportu je systémově chybné již od nejnižší úrovně, tedy základních škol a obecně mládežnického sportování. Vrcholový sport pak podle ní není dobře zabezpečen. „My musíme podpořit podnikání a pak můžeme získané peníze přerozdělit do kultury a do sportu,“ řekla kandidátka KSČM Marie Nedvědová. Zdeněk Mach (ODS) i Pavel Ploc (ČSSD) se vesměs shodli na zvýšení odvodů z loterií.

Exkluzivní sociologické průzkumy pro ČT agentur SC&C a STEM poslaly do libereckých OVM

  • Zdeňka Macha (ODS), poslance PS PČR
  • Pavla Ploce (ČSSD), poslance PS PČR
  • Václava Horáčka (TOP09), starostu města Železný Brod
  • Marii Nedvědovou (za KSČM), advokátku
  • Petra Skokana (Věci veřejné), podnikatele
  • Věru Dunajčíkovou (Strana práv občanů), ředitelku ZŠ a ZUŠ

Herec Jan Budař se ptal kandidátů, zda si umí nebrat věci osobně

Se svým dotazem přes multimediální kanál vstoupil do vysílání také herec Jan Budař. Kandidátům položil dva nevšední dotazy: Zda si umějí nebrat věci osobně a zda mají smysl pro humor. „Pokud ano, řekněte vtip,“ dodal herec. Kandidát ODS Mach považuje za nemožné nemít smysl pro humor v Poslanecké sněmovně. Publikum se zasmálo, když Pavel Ploc prohlásil, že se umí zasmát sám sobě a věci osobně nebere. Na otázku Václava Moravce co právě „frčí za vtip“ v TOP 09 odpověděl Václav Horáček, že si pamatuje pouze ty anekdoty, které se vyprávějí až po desáté hodině večerní.

Marie Nedvědová se rovněž nepovažuje za nedůtklivou, Petr Skokan se jediný přiznal, že si věci osobně bere. „Ale nedávám to na sobě znát, protože je to někdy opravdu velmi těžké… Nevadilo mi třeba, když mi přezdívali skokan zelený - vzduchem chlazený,“ dodal s úsměvem Skokan. Věra Dunajčíková vyjádřila naději, že se smyslu pro humor a vtipům přiučí v politické sféře.

Občané Libereckého kraje preferují silniční dopravu nad železniční

Z exkluzivního průzkumu pro OVM vyplývá, že 71 procent občanů Libereckého kraje preferuje silniční dopravu nad železniční. Zdeněk Mach si nemyslí, že se tím vytratil ekologický rozměr. Lidem tu podle něj nezbývá nic jiného, protože je v regionu spousta obtížně dostupných míst, proto chtějí funkční silnice. Václav Horáček zase situaci přisuzuje nekvalitní nabídce železničních dopravců.

Pavel Ploc na otázku Václava Moravce, kterou sféru by při omezeném rozpočtu finančně preferovali lidé v Libereckém kraji, zda silniční infrastrukturu, či sociální služby, sám upřednostnil druhou oblast. Marie Nedvědová naopak zdůraznila, že investice do dopravy by zvýšily zaměstnanost, a přinesly by tím finance i do sociálních služeb.

Na obdobnou otázku, zda by zvýšil při omezených finančních zdrojích důchodové dávky, či nemocenskou, odpověděl Petr Skokan, že by neupřednostnil ani jednu z možností. Ani Věra Dunajčíková by se neuměla rozhodnout pro jednu z variant. „Oboje je natolik palčivé, že bych se nedokázala rozhodnout,“ přiznala.