U Jihlavy se otevírají první biojatka na vepře v ČR

Jihlava - V Sasově u Jihlavy se otevírají vůbec první biojatka na vepře v České republice. Na vlastní ekofarmě je vybudoval zemědělec Josef Sklenář. Zařízení je určené výhradně pro zvířata z ekologických chovů, ročně umožní porazit 10 tisíc prasat nebo 2 000 kusů skotu. V České republice se zatím ekologicky poráží pouze skot, a to pouze na několika provozech. Biojatka na vepře budou jedny z mála i v celé Evropě.

 

Zvířata budou porážena jednotlivě a prakticky bez stresu, nesmí na sebe vidět a nesmí se používat ani elektrické pohaněče. Do masa by se tak neměly dostávat žádné stresové látky. „Zvíře by mělo být až do konce obstaráno tak, aby nevědělo, že jde na smrt, a netrpělo při tom, když je usmrcováno,“ řekl ČT Sklenář. Prodejce biopotravin Vít Prchal potvrdil, že pokud zvíře není před porážkou stresováno, má to bezprostřední vliv na kvalitu masa: „To vám potvrdí každý řezník.“

Farmář získal od veterinářů i kulaté razítko, zpracované maso tak může vyvážet do celého světa. Počítá s tím, že jatka využije pouze pro vlastní „biovepře“, biohovězí ale bude zpracovávat i pro další chovatele. Veterinární pravidla jsou ale podle Sklenáře u nás mnohem přísnější, a provoz se tak značně prodraží. Zemědělec začal se stavbou biojatek už v roce 1999, celý projekt ale musel právě kvůli přísným pravidlům přepracovat. Vybudování jatek přišlo na 20 milionů korun. Sedm milionů přispěla Evropská unie.