ŽSR vydají v březnu nový jízdní řád

Bratislava – Docela nové vydání jízdního řádu připravily na březen Železnice Slovenské republiky. Změna, která většinou bývá pouze dílčí a železniční správy při ní vydávají přelepky, přinese letos na Slovensku zásadní omezení na nejdůležitějším tahu Bratislava – Žilina – Košice. Proběhne rekonstrukce trati v úseku Nové Mesto nad Váhom – Púchov a výluky, které ovlivní i vedení spojů na odbočných tratích budou natolik velké, že se ŽSR rozhodly vydat jízdní řád podruhé. Nový grafikon bude platit od 7. března.

Po zahájení výluky mezi Novým Mestem nad Váhom a Púchovem budou ve čtyřech úsecích dlouhých pět až deset kilometrů jezdit vlaky pouze po jedné koleji. Navíc pojedou pouze 30–50kilometrovou rychlostí. U dálkových vlaků se proto prodlouží jízdní doba, v případě spojů Intercity Bratislava–Košice půjde zhruba o čtvrt hodiny. Cestující z části regionálních spojů budou muset od března přestupovat do autobusů. Od března do října bude zavedena náhradní autobusová doprava za pět spojů, od dubna do října za dalších osm osobních vlaků. Kvůli delší době jízdy rozkopaným úsekem musely ŽSR v jízdním řádu posunout časové polohy navazujících vlaků na dalších tratích.

V březnu začne rekonstrukce také na trati Žilina–Čadca. Zrušeny budou některé regionální spoje. Dálkových vlaků z Žiliny do Ostravy se ale změna nedotkne.

Po rekonstrukci budou moci jezdit vlaky z Bratislavy do Žiliny až 160kilometrovou rychlostí, trať bude také lépe zabezpečena. ŽSR také plánují zrušit přejezdy a vytvořit mimoúrovňová křížení.