ČD nevědí, kde vezmou po stávce soupravy

Praha – Dispečeři Českých drah se snaží vymyslet, jak dostanou soupravy tam, kde by měly být, až v pondělí dopoledne skončí stávka železničářů. Hrozí totiž, že ve chvíli, kdy se nespokojení zaměstnanci vrátí do práce, nebudou mít čím jezdit. Některé soupravy by se tak mohly mimořádně přesouvat po republice již v neděli večer.

Problém s možným nedostatkem souprav popsal mluvčí ČD Ondřej Kubala. Hodinu po skončení ohlášené stávky, která má skončit v devět hodin dopoledne, má vyrazit rychlík na cestu z Prahy přes Plzeň do Chebu. Jeho soupravu ale běžně do Prahy přiváží jiný rychlík, který odjíždí z Chebu po čtvrté hodině ranní. „Háček je v tom, že do Prahy souprava vůbec nepřijede, a tím pádem by nemohl jet ani vlak zpět,“ řekl Kubala.

Dispečeři proto musí zjistit, zda budou pro tento rychlík v Praze k dispozici vagony určené původně pro jiný spoj, který naopak nevyrazí do Chebu. Podobným způsobem potom bude nutné zkontrolovat i všechny další spoje ve všech stanicích. Podobně bude nutné zkontrolovat také lokomotivy, které mají jiné oběhy než soupravy, které tahají.

ČD také musí zajistit, aby se v pondělí nezasekly soupravy mezistátních vlaků, které na hranicích přebírají jiní dopravci. „Pokud například nepošleme ráno vlaky Eurocity do Německa, znamenalo by to, že odpoledne či druhý den nepřijedou žádné vlaky z Německa k nám,“ uvedl Kubala. Dráhy tak uvažují o tom, že soupravy na hranice přistaví ještě před stávkou.

Pokud vypukne, ovlivní stávka například jízdu tří ranních Eurocity z Prahy, respektive Brna do Berlína, několika Eurocity a expresů z Prahy do Žiliny i Bratislavy, rychlíku z Prahy do Norimberku nebo pendolina z Prahy do Vídně.