Na jihu Moravy se od března změní způsob vracení poplatků

Brno - Jihomoravský kraj upraví od března systém vracení zdravotnických poplatků. Lidé je sice zaplatí, ale peníze si v nemocnici ještě před odchodem vyzvednou. Dosud stačilo, když podepsali, že přijímají dar Jihomoravského kraje. Nový způsob vracení poplatků dnes schválili krajští radní. Jednání partnerů z ČSSD a ODS bylo obtížné, ale nakonec skončilo dohodou, řekl po schůzce radní Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Podle Ryšavého je na ředitelích osmi krajských nemocnic, jakou konkrétní podobu systému dají. V principu lidé nejdřív zaplatí poplatek tam, kde ho nemocnice vybírá. Nejčastěji jde o automat nebo pokladnu. Poté absolvují lékařskou prohlídku, po níž, když budou mít zájem, dostanou darovací smlouvu. S podepsaným dokumentem pak půjdou na výdejní místo, kde peníze dostanou zpět.

Výhoda, jíž dnes schválili radní, bude dostupná v osmi nemocnicích patřících pod kraj i jeho dalších zdravotnických zařízeních, například léčebnách pro mládež. V nemocničních lékárnách budou lidé i nadále dostávat slevy na nákup. Systém platí od února a používají ho i některé soukromé lékárny.

Kraj loni za vracení zdravotnických poplatků vydal 50 milionů korun. Letos je v rozpočtu rezervovaná stejná částka. Systém změnil poté, co k němu mělo výhrady ministerstvo vnitra. Podle jeho úředníků byl nezákonný. Ministerstvo ze stejného důvodu zahájilo s několika kraji správní řízení, jih Moravy ale mezi nimi nebyl.