Mladík z Přerova si vyslechl obvinění z propagace nacismu

Přerov – Kriminalisté zadrželi devatenáctiletého mladíka z Přerova, kterého podezřívají z propagace nacismu. Podle policie zveřejňoval na internetu hesla směřující k potlačení národnostních menšin a válečné symboly s nacistickou tematikou. Byl obviněn ze dvou trestných činů, za které mu hrozí vězení.

„Jedná se o trestný čin podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů a druhým trestným činem je podpora nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod,“ uvedla pro ČT mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Nezaměstnaný mladík z Přerova umístil své fotografie v kukle, se samopalem a vytetovaným hákovým křížem na prsou na svůj profil v rámci sociální sítě Facebooku. Na dalších internetových serverech pak u svých profilových stránek vyvěšoval fotografie hákových křížů, znaky divize SS, fotografie německých vojáků pod vlajkami s hákovými kříži a vše ještě doplňoval antisemitskými hesly.

Kriminalisté ho zadrželi v úterý 23. února. Mladík jim dobrovolně vydal atrapu samopalu Kalašnikov a také vzduchovou pušku s optickým zaměřovačem. Podle Sedláčkové čekají kriminalisté na znalecký posudek z oboru balistiky, zvažují možnost rozšířit trestní stíhání o nedovolené ozbrojování. V současnosti muži hrozí až tříletý trest.