Lidé si dnes připomněli pochod studentů z února 1948

Praha - Asi stovka vesměs pamětníků dnes vzpomínala na studentský pochod za svobodu a demokracii na Pražský hrad, který se uskutečnil před 62 lety krátce po převzetí moci komunisty. Sešli se u pamětní desky v Nerudově ulici v Praze, poblíž míst, kde studenty brutálně rozehnala tehdejší, komunisty ovládaná, policie. Před budovou Generálního štábu v pražských Dejvicích se zase zástupci armády, konfederace politických vězňů a pamětníci poklonili památce důstojníků, které komunisti popravili.

„Policie měla ostře nabité zbraně,“ vzpomínal předseda Akademického klubu 1948 Zdeněk Boháč, účastník průvodu. Padl jeden údajně náhodný výstřel, který jednoho studenta na doživotí zmrzačil. Studenty měl zastrašit a rozehnat. Ti se pak skutečně dali na ústup a policisté je tloukli do krve pažbami. Tekla tu první krev prolitá československým komunistickým režimem, popisoval Boháč brutální policejní zásah.

Únorové události komunisté „ve svém nestydatém populismu dodnes nazývají vítězstvím pracujícího lidu“, uvedl v projevu předseda Senátu Přemysl Sobotka. Jejich projevy v parlamentě se podle něj vyznačují „stejnou nekulturností, demagogií a prolhaností“ jako projevy jejich někdejšího vůdce Klementa Gottwalda. U pamětní desky drželi během pietní akce čestnou stráž nejen vojáci hradní stráže, ale i skauti a sokolové se svými standartami. Politikové a zástupci odboje, pamětníků a studentů uctili památku zmasakrovaných studentů květinami.

„Vítězný únor“

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi. Komunisté se na převrat dlouhodobě připravovali. Svolali sjezd závodních rad, vyvolali generální stávku, vytvořili a ozbrojili takzvané Lidové milice a vytvořili akční výbory Národní fronty. Gottwald poté, co jako premiér sestavil novou vládu, zahájil upevňování komunistické moci. Převrat se podle historiků uskutečnil za nepřímé asistence Sovětského svazu.

Památku zhruba 8 000 zmařených lidských životů komunistickým režimem již ve středu u pomníku obětem komunismu na Újezdě uctili lidé svíčkami. Pražští komunisté se sejdou na Olšanských hřbitovech u hrobu Klementa Gottwalda a dalších komunistických vůdců, kam každoročně přinášejí květiny a naopak vzpomínají na „slavnou“ komunistickou éru, zejména na svého nejvěhlasnějšího vůdce Gottwalda.

Vzpomínka na komunistický převrat v únoru 1948
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24