Zítra mohou stoupnout hladiny řek - vodohospodáři upouštějí přehrady

Praha - Kvůli postupnému tání a dešti se od zítřka začnou zvedat hladiny řek, na některých místech by mohly dosáhnout prvního povodňového stupně a mohou se vylít ze svých koryt. Vodohospodáři si proto dělají zásoby v přehradách a tvrdí, že jsou připraveni. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by k vzestupu hladin mělo dojít hlavně na nižších tocích. Zatím platí první povodňový stupeň na dolní Opavě.

Nejvíce vody zadržované ve sněhu je na jihu Čech, ve Středočeském a Plzeňském kraji a také na Vysočině. Podle meteorologa Jana Daňhelky může zhruba 40 až 50 centimetrů sněhové pokrývky odtát během tří dnů. Zítra má pršet spíše na Moravě, večer by ale srážky mohly dorazit i do Čech. O víkendu by se zase vzestup hladin měl zpomalit, protože tání sněhu budou brzdit teploty kolem nuly. Chladněji by pak mělo být i celý příští týden.

Třeba v Jihočeském kraji bylo ještě minulý týden zhruba 15-20 centimetrů sněhu, teď už jsou sněhové hromady jen na parkovištích. Vodohospodáři preventivně upouštějí přehrady, skutečné problémy ale zaznamenali zatím jen správci kanalizací. V lipenské nádrži je prostor pro sto kubíků vody a zhruba stejné množství vody je zadržováno ve sněhu.

Video Zítra mohou stoupnout hladiny některých řek
video

Zítra mohou stoupnout hladiny některých řek

Na Vysočině upouštějí vodohospodáři nádrž Mohelno i Dalešice, v obcích pod přehradami pravidelně zasedají krizové štáby. Preventivně se na velkou vodu připravují i Ivančice, které povodeň postihla v roce 2006. „Už dneska máme dvě firmy, které nám budou dodávat pytle, doufejme, že to zvládneme, když něco přijde,“ uvedl místostarosta Jaroslav Pospíchal (KSČM).

Ve východních Čechách se pozornost hydrologů zaměřuje na nádrž Les Království, která zadržuje vodu přitékající z Krkonoš. V současnosti je v ní tolik místa, že by hladina mohla stoupnout o jedenáct metrů a přítok a odtok z přehrady jsou skoro stejné. „Předpokládáme, že retenční prostor uvolněný v nádrži bude dostatečný pro tání, které je předpokládané v letošním roce,“ podotkl mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek. Odpouštění vody už skončilo také na přehradě Pastviny na Divoké Orlici.

Dalešická přehrada
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24