ČSSD zve do Prahy Al Gorea - „klimatického protivníka“ Klause

Praha - Na březnovou programovou konferenci ČSSD by měl přijet bývalý americký viceprezident Al Gore, který je známý jako bojovník proti globálnímu oteplování klimatu. V Praze by měl promluvit o klimatických změnách a o své nové knize, uvedl server Lidovky.cz. „Jednáme s ním, ale budu vědět, že je v Praze, až vystoupí na ruzyňském letišti,“ řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek a dodal, že Gore je významný činitel americké Demokratické strany a jeho názory jsou českým sociálním demokratům blízké. Programová konference ČSSD se bude konat 13. března.

Místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pozvání potvrdil a řekl, o čem by měl v Česku bývalý viceprezident mluvit. „Už tolik nechce mluvit o klimatických změnách jako takových, spíše o řešeních jejich následků. Vydal knihu o nových technologiích, to je nám blízké,“ uvedl Zaorálek.

Bývalý viceprezident, který za boj proti oteplování klimatu dostal Nobelovu cenu za mír, je v názorech na globální oteplování považován za protivníka českého prezidenta Václava Klause. Podle českého prezidenta oteplování ovzduší neexistuje. Jednou se nechal slyšet, že ledovce tají jen ve filmech Al Gorea. „My prezidentovy názory nesdílíme dlouhodobě,“ řekl k možné kontroverzi mezi českým prezidentem a Gorem Paroubek.