Žofín hostil vyhlášení nejlepších zdravotních sester za rok 2009

Praha - Na pražském Žofíně dnes večer odborná porota vyhlásila nejlepší zdravotní sestry uplynulého roku 2009. Cenu veřejnosti Sestra mého srdce získala Anežka Anna Polehlová z prachatického Hospice sv. Jana N. Neumanna, která se kromě zaškolování mladších kolegyň věnuje i duchovním potřebám pacientů a kontakt s nemocnými je jí podle spolupracovníků opravdovou radostí. Za celoživotní dílo v ošetřovatelství získala ocenění Markéta Bekárková, působíci již 8 let v charitě ve Frýdku-Místku. Její hlavní činností je péče o psychicky nemocné.

 

„Je to pro mě veliké ocenění a zadostiučinění, protože pracuji ve zdravotnictví 60 let, mám z té ceny velikou radost,“ uvedla Bekárková, která jako učitelka odborných předmětů na zdravotnické škole vychovala za 35 let stovky svých nástupkyň. I v důchodu se vrátila k pacientům. „Je to opravdu nejkrásnější povolání,“ řekla o ošetřovatelství. Sestrám vzkázala, aby „pracovaly i srdcem a měly nejen trpělivost ale opravdu lásku k lidem“.

Ocenění Sestra roku tradičně vyhlašuje odborný časopis Sestra. Uděluje se ve třech kategoriích, pro každou byli nominováni tři finalisté či finalistky. Titul Sestra v nemocniční a ambulantní péči získala Ivana Šulcová z kliniky dětské hematologie a onkologie v pražské Fakultní nemocnici Motol, která ve zdravotnictví pracuje 51 let a 50 let působí na dětské hematologii. První místo v sociální péči si odnesla Bronislava Husovská z ostravského mobilního hospice Ondrášek. Usiluje o zajištění adekvátní péče o umírající pacienty, jejichž přáním je strávit poslední chvíle života doma s rodinou.

V kategorii výzkum a vzdělávání zvítězila Marie Marková z brněnského Národního centra ošetřovatelství. Je autorkou řady publikací a členkou řešitelského týmu projektu vytvoření učebních osnov vzdělávání zdravotnických pracovníků v oblasti veřejného zdraví. Návrhy na vítěze podávali kolegyně, nadřízené sestry, lékaři i pacienti. Vítěze pak přímo během večera vybrala odborná porota. Novinkou letošního roku je ocenění Sestra mého srdce, o němž rozhoduje široká veřejnost. V Česku pracuje zhruba 90 tisíc sester, z nich 37 tisíc v nemocnicích.

Markéta Bekárková
Markéta Bekárková
Více fotek
  • Markéta Bekárková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1459/145876.jpg
  • Vyhlášení Sestry roku 2009 na Žofíně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1459/145846.jpg