V Hrzánském paláci je možné vidět Zlatou bulu nebo první ústavu

Praha – V Hrzánském paláci v Praze je k vidění výstava Cesty české ústavnosti. Návštěvníci mohou až do 7. března vidět některé ze státoprávních a ústavních listin českého státu od středověku až po současnost. Výstavu připravil Úřad vlády spolu s Národním archivem k výročí devadesáti let od přijetí první ústavy samostatného československého státu.

Výstava se koná pod záštitou předsedy vlády Jana Fischera a její příprava trvala půl roku. Slavnostně ji zahájila manželka premiéra Dana Fischerová. Výstava je koncipovaná jako reprezentativní výběr nejzásadnějších dokumentů českého státu. Mezi listinami tak nemůže chybět Zlatá bula sicilská, koncept Washingtonské deklarace psaný Tomášem Garriguem Masarykem nebo originál prvního československého zákona z 28. října 1918. Organizátoři za největší klenot považují zákoník Karla IV. Majestas Carolinas.

Je to vůbec poprvé, co se podařilo shromáždit na jednom místě všechny ústavy Československé a později České republiky, a to včetně prozatímní ústavy z listopadu 1918. „Chtěli bychom návštěvníkům ukázat, že česká státnost je bohatá, má dlouhou historii, a že i když jsou teď lidé s politikou nespokojeni, tak je to něco, co k českému státu patří,“ uvedl spoluautor výstavy Dan Urban.

Více o výstavě na stránkách Úřadu vlády.

Z výstavy Cesty české ústavnosti
Z výstavy Cesty české ústavnosti