Mimořádná schůze poslanců skončila ještě před polednem

Praha - Poslanci dnes na mimořádné schůzi měli v závěrečném čtení hlasovat o osudu tří komunistických návrhů na proplácení prvních tří dnů nemoci a zrušení stropů pro platby sociálního a zdravotního pojištění. Poslanci občanské demokracie ale už předem avizovali, že chystají obstrukce, aby se na hlasování o předlohách vůbec nedostalo. Po dvou hodinách jednání o nemocenské byla nakonec schůze ukončena; poslanci se rozešli poté, co ODS a SZ požádaly o pauzu na klub do 14:00.

Po schválení programu začala pravice natahovat jednání, aby nemohlo dojít k hlasování. V pátek totiž mohou poslanci hlasovat o zákonech pouze do 14 hodin. Miroslav Kalousek z TOP 09 uvedl, že hodlá zdržovat také, a označil situaci ve sněmovně za obstrukční z obou stran - pravice i levice. Zdržování konkrétní schůze je podle něj ve výsledku stejné, jako svolávání dalších a dalších schůzí až do té doby, dokud si jedna strana neprosadí svou.

Nakonec se zdržovací taktika ukázala opět jako účinná a socialisté jen mohli konstatovat, že zržování je jako stávkování dopravních odborů. „ ODS se rozhodla celé dnešní jednání zablokovat, a proto nelze předpokládat, že bychom se k čemukoli pozitivnímu a konstruktivnímu dobrali,“ uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.