ČSSD chce vytvořit důchodový systém na základě širší shody

Praha – Jednou z povolebních priorit sociální demokracie v případě úspěchu bude řešení důchodové reformy. Jednou z cest je podle stranického místopředsedy a bývalého ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha například různé formy spoření formou daňových úlev. Hlavní snahou by však byla širší politická shoda na nové podobě důchodového systému, který by mohl přetrvat několik volebních období. Škromach svou vizi nastínil v pořadu Hyde park ČT24. Další a ČSSD již dříve nastíněnou oporou programu se kromě zlepšení životní úrovně seniorů má stát také podpora rodin s dětmi.

ČSSD před časem pořádala mezinárodní seminář, kde svůj plán na spravování důchodů nastínila. „To znamená pro tuto udržet stávající důchodový systém, který zaručuje financování důchodů na úrovni 55 až 60 procent průměrného výdělku,“ řekl Škromach. Během dvaceti až třiceti let by se však mělo podle Škromacha vytvořit přechodné období s vyššími investicemi do důchodového systému, jednorázovým zdrojem peněz by tak mohly být například mimořádné výnosy ČEZu.

„Důchodová reforma musí být, ona probíhá od roku 1995, každá vláda k tomu něco přinesla. Prodlužuje se pravidelně důchodový věk až do roku 2036. Když chceme tento stav udržet a chceme, aby ten podíl byl v budoucnu vyšší, tak je potřeba do toho systému dostat další finanční prostředky. Ten prostor je také v oblasti různých důchodových připojištění, které fungují i v zahraničí,“ dodal.

Pokud by se podle šéfa strany Jiřího Paroubka vyvedla byť jen čtyři procenta ze státního systému do soukromých fondů, vyžádalo by si to ročně až 50 miliard korun dodatečných nákladů na důchodový systém. „Státní dluh by se reformou provedenou podle pravice zvedl na dvojnásobek, a to v poměrně krátké době,“ zdůraznil Paroubek.

„Nejlepší důchodovou reformou je aktivní politika podpory rodin s dětmi, propopulační opatření, využití pozitivní ekonomické migrace, podpora ekonomického růstu a současně potírání nezaměstnanosti. Takto v komplexu můžeme hovořit o opatřeních vedoucích ke stabilizaci důchodových účtů,“ řekl dříve Paroubek na konferenci k situaci českého penzijního systému.