Fischer asi požádá BIS o spolupráci kvůli pandurům

Praha - Premiér Jan Fischer zřejmě v rámci vyšetřování nákupu obrněných transportérů Pandur od firmy Steyr pro českou armádu požádá o spolupráci Bezpečnostní informační službu (BIS). Fischer to řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN).

„Jde o zjištění, zda tajné služby nemají informace, které by mohly být relevantní. Zvažuji, že se na ně obrátím,“ uvedl premiér. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že policie a další orgány budou při vyšetřování údajné korupční kauzy postupovat nezávisle. „Pokud bych tomu nevěřil, nemohl bych stát v čele exekutivy této země,“ řekl.

Zřízení vládní vyšetřovací komise by podle Fischera bylo zbytečným krokem. „Nevím, z čeho bych ji sestavoval a co bychom tam dělali. Kromě toho, že bychom četli noviny a říkali si: 'No to je hrozné',“ doplnil.

Tématem pandury se zabývá i dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle ní se o kauze píše už i v USA, kde totiž sídlí mateřská firma výrobce pandurů, zbrojařský gigant General Dynamics. List Washington Times prý napsal, že z amerických ambasád v Praze a Bratislavě odešly do centrály FBI zprávy varující před korupcí při vyjednávání o nákupu pandurů. V článku se dále píše, že by současný ministr obrany Martin Barták měl opustit ministerstvo a měl by být obviněn.

Právě MfD minulý týden zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery výrobce pandurů, rakouské firmy Steyr. Hovořili o provizích z obchodu pro politické strany a zmínili se i o některých vlivných lidech, například někdejším premiérovi Stanislavu Grossovi či bývalém a současném ministrovi obrany Karlu Kühnlovi a Martinu Bartákovi. Všichni jakoukoli možnost korupce odmítli.

Případ už vyšetřuje speciální policejní tým ve spolupráci s rakouskými kolegy. Policie se nákupem transportérů za desítky miliard korun zabývala už v roce 2006.