Soud zrušil podmínku pro senátora a lékaře Trpáka

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové zrušil podmíněný trest pro senátora Pavla Trpáka (ČSSD). Okresní soud v Trutnově mu ho uložil za to, že jako lékař v roce 2007 nedostatečně sledoval těžký porod. Novorozenec na následky malého zásobení kyslíkem během porodu později zemřel. Trpák u soudu obžalobu odmítl. Trutnovský okresní soud nyní musí případ projednat znovu.

„Soud by měl využít všechny možnosti dokazování, které by mohly být použity pro závěr o tom, zda mezi jednáním obžalovaného a vzniklým následkem je příčinná souvislost,“ řekl dnes novinářům předseda senátu Jan Šulec. Podle hradeckého soudu musí soud v Trutnově doplnit ústavní posudek o část týkající se soudního lékařství a shromáždit další důkazy, které by mohly přispět k objektivnějšímu posouzení celé věci.

Trpák dnes novinářům řekl, že je rád, že hradecký soud se přiklonil k právnímu názoru, že vina by měla být jednoznačně prokázána. „Já jsem měl tehdy pouze příslužbu a dobrovolně jsem přišel dříve, než jsem byl povolán. Kdybych tehdy přišel až na zavolání, tak by ten soud neměl o čem probíhat,“ řekl Trpák.

Trutnovský soud loni v listopadu Trpákovi uložil trest deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Soudkyně tehdy při zdůvodnění rozsudku uvedla, že obžalovaný věděl, že šlo o rizikový porod a mělo být zajištěno monitorování srdečních ozev plodu. „Stále nevím, kdy mělo přijít jiné rozhodnutí, kdy jsem měl zasáhnout aktivněji,“ řekl u trutnovského soudu Trpák, který se stal senátorem za trutnovský volební obvod předloni na podzim.