Zaorálek: Žáček zneužívá ÚSTR ke kompromitaci Pernese

Praha - Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek dnes obvinil končícího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka, že zneužívá ústav k vytahování kompromitujících informací o svém nástupci Jiřím Pernesovi. V médiích se objevila informace, že Pernes za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Jiří Pernes bude dnes ve 23:30 na ČT24 hostem pořadu Před půlnocí.

„Krátce potom, co byl vybrán nový ředitel, tak se na něj dozvídáme informace z jeho minulosti, jako například, že byl kandidátem spolupráce se Státní bezpečností,“ prohlásil Zaorálek, podle kterého jde o typ informací, na které má dnes monopol právě Žáčkův archiv. Místopředseda ČSSD má proto podezření, že se Žáček snaží nástup Pernese do čela ÚSTR znemožnit.

Lubomír Zaorálek:

„To byla přece náplň práce minulé Státní bezpečnosti, že zacházela s informacemi z minulosti lidí a vytahovala je ve chvíli, kdy to potřebovala.“

Zaorálek prohlásil, že ÚSTR pracuje stejným stylem, jaký používala komunistická Státní bezpečnost (StB). Žáček byl v čele ústavu od jeho vzniku v roce 2008. Minulý týden ho v konkurzu na ředitele ÚSTR porazil historik Pernes. ČSSD se vznikem ústavu nesouhlasila, obávala se, že bude sloužit k politickým účelům.