Zastupitelé Litvínova odmítli kompenzaci za rozšíření těžby uhlí

Litvínov - Většina litvínovských zastupitelů se dnes postavila proti starostovi Danielu Volákovi (ODS), který začátkem února zveřejnil požadavek vyplacení miliardy korun městu jako kompenzaci v případě prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Podle opozice tak výrazně překročil své pravomoce. Starostu se sice dnes odvolat nepodařilo, opozice ale nakonec prosadila usnesení, že Litvínov dál trvá na limitech, které přiblížení velkorypadel brání. Kritici starosty navíc žádají, aby vláda uhlí u města úplně odepsala. Podle Voláka je to ale nereálné. Usnesení zastupitelé přijali těsnou většinou 12 hlasů. Podpořili ho zástupci opozice i koalice napříč politickým spektrem.

Starosta svým prohlášením o kompenzaci reagoval na dopis premiéra Jana Fischera, z něhož podle něj vyplývá, že stát bude zásoby uhlí potřebovat a vláda zrušení limitů nevylučuje. Volák v takovém případě trvá na miliardě pro město a deseti tisících ročně pro každou rodinu po dobu trvání těžby: „Jestliže by vláda hodlala prolomit limity, tak by Litvínov měl být připraven. Nic víc, nic míň.“ Podle opozice tak ale starosta své spoluobčany prodal za deset piv měsíčně, protože na obyvatele Litvínova vychází částka kolem dvou set korun. Volák ale tvrdí, že ještě před čtrnácti dny byla taková částka pro některé závratnou cifrou.  

Nejlepším referendem o těžbě budou příští komunální volby

Bývalému litvínovskému starostovi Milanu Šťovíčkovi a Miroslavu Otcovskému se na svou stranu podařilo nejspíš získat většinu zastupitelů. Volákovu iniciativu označili za návrat k pohřebnému, jež lidem ze severu Čech vyplácel v 80. letech komunistický režim. Upozornili zároveň, že prolomení limitů není neodvratné ani bezprostředně nehrozí. Imise prachu v Litvínově podle nich už nyní překračují hygienické normy, což způsobuje právě povrchová těžba uhlí. „My tady nechceme žít na hraně jámy a dýchat opět špinavý vzduch,“ dodal Šťovíček (nez.).

Místní referendum, ve kterém by se k případné těžbě měli vyjádřit všichni obyvatelé, nepovažuje starosta za účelné. Opozici by ale nevadilo. Zastupitelé zleva i zprava se ale shodují, že nejlepším referendem o případné těžbě uhlí v okolí Litvínova budou příští komunální volby.

Prolomení limitů by si vyžádalo likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic, k Litvínovu by se hranice lomu přiblížila na 500 metrů. Czech Coal je připraven investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard korun. Projekt zahrnuje pořízení nové těžební technologie včetně vypořádání zájmů a přesídlení obcí. Záměrem společnosti Litvínovská uhelná je rozšíření těžby uhlí v lomu ČSA. Mluvčí Czech Coal Liběna Novotná už dříve poukázala na vývoj energetické situace a dlouhodobě vysokou poptávku po hnědém uhlí. Těžební firma podle ní postupuje v souladu s horním zákonem, jenž firmě ukládá zajistit přístupnost ložiska ve spravovaném platném dobývacím prostoru.


V dobývacím prostoru Litvínovské uhelné jsou zásoby 773 milionů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 milionů tun, to by životnost lomu ČSA prodloužilo do roku 2068. V lomu je nyní do hranice limitů možné vytěžit asi 37 milionů tun uhlí.