Německé dráhy nakoupí nová kola v Bohumíně

Bohumín – Společnost Bonatrans dodá 28 tisíc kol pro vlaky Německým drahám (DB). Bohumínská společnost je tradičním dodavatelem DB, tentokrát se ale musela ve výběrovém řízení utkat s čínskými výrobci, kteří byli do takové soutěže poprvé připuštěni. Firma nesdělila, jakou hodnotu má kontrakt, který uzavřela s Německými drahami, podle všeho ale bude muset dodat kola podstatně levněji než při předchozích zakázkách.

„Německé dráhy jsou nejvýznamnější a nejuznávanější zákazník na světě. Doposud jsme se u nich utkávali s místními výrobci – německými nebo francouzským a italským. Tentokrát byli v soutěži pro dodávky na rok 2010 poprvé připuštěni výrobci mimoevropští. Poprvé se nám proto stalo, že jsme se utkali s čínskou konkurencí. Museli jsme k tendru přistoupit agresivněji a nemohli jsme si dovolit, aby nás předběhl,“ řekl generální ředitel společnosti Bonatrans Jan Kusneř.

Bohumínský výrobce dodával kola lokomotivkám Siemens, Bombardier či Alstom, zakázku mu přidělila také plzeňská Škoda. S jeho produkcí se tak mohou setkat cestující v rychlovlacích ICE. V posledních letech se společnost soustředí i na mimoevropské trhy. „Tvrdě atakujeme teritoria, kde jsme nebyli v minulosti tak agresivní, jako jsou Indie, Indonésie, Spojené státy. Jsme tam poměrně úspěšní, prodáváme tam více, čímž kompenzujeme výpadky v Evropě. Nicméně Evropa zůstává naším dominantním trhem,“ dodal Kusněř.