Úřad pro námořní výzkum USA otevřel v Praze kancelář

Praha - Americký Úřad pro námořní výzkum dnes otevřel svou pobočku při velvyslanectví USA v Praze. Bude vyhledávat české vědce, kteří by se svými výzkumy mohli najít uplatnění za oceánem. Úřad, který pomocí grantů podporuje špičkové experty, spadá pod americké ministerstvo obrany. V Evropě má úřad pobočku ještě v Londýně. Odtud přesune část svých aktivit do Česka.

Umístění kanceláře Úřadu pro námořní výzkum do Prahy je dobrá zpráva především pro české vědce. Ti s americkými kolegy pracují na projektech už od vstupu České republiky do NATO. Vláda chce s Američany brzy podepsat také dohodu o spolupráci při vývoji bezpečnostních technologií.

„Praha má ideální polohu pro spolupráci s vědci a výzkumníky z České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy, navíc disponuje množstvím schopných vědců a akademických a vědeckých institucí,“ uvedl kapitán David Maynard z tohoto úřadu. Dodal, že s českými odborníky úřad spolupracuje již od roku 1999 a spolupráce přinesla slibné výsledky.

Ambasáda námořního výzkumu

Zástupce vedoucího katedry kybernetiky při Českém vysokém učení technickém (ČVUT) Michal Pěchouček pobočku vnímá jako „ambasádu“ amerického námořního výzkumu. Zaměstnání by v kanceláři měli najít dva vědci a dva asistenti. Další kanceláře jsou ve Washingtonu, Tokiu, Singapuru a Santiagu de Chile. Americký úřad se zaměřuje například na výzkum v oblasti senzorů a elektroniky, materiálů, logistiky, námořní meteorologie a oceánské akustiky.

Americké námořnictvo
Americké námořnictvo