Státní nemocnice budou dostávat certifikát „Spokojený pacient“

Praha - Ministerstvo zdravotnictví začne udělovat certifikát „Spokojený pacient“ státním nemocnicím, které obstály v hodnocení pacientů. První certifikáty předá v dubnu a budou platit rok. Požadavky na certifikaci se podle náměstka ministryně Marka Šnajdra budou každým rokem zpřísňovat, aby se nemocnice snažily kvalitu stále zlepšovat.

Projekt Kvalita očima pacientů se uskutečnil na konci minulého roku ve všech ministerstvem přímo řízených nemocnicích a 12 psychiatrických léčebnách, celkově ve 30 zařízeních. Dotazníky vyplnilo přes 26.000 pacientů, kteří právě končili hospitalizaci. Průměrná hodnota spokojenosti překročila 80 procent, což je ve světě považováno za standard dobré péče.

„Velmi pozitivně hodnotili pacienti zejména dobu čekání na přijetí vzhledem ke zdravotnímu stavu, dodržování termínu přijetí, srozumitelnost a návaznost informací od personálu, častost návštěv zdravotníků, tišení bolesti, zapojení rodiny a informace o péči a užívání léků po propuštění,“ vyjmenoval Šnajdr.

Mezi specializovanými zařízeními jednoznačně zvítězil brněnský Masarykův onkologický ústav. Stejně jako při předchozím šetření byli nyní nejvíce spokojeni pacienti z fakultních nemocnic Ostrava, Plzeň a Hradec Králové. Pozitivní podle náměstkyně je také to, že zařízení, která v předchozích dvou ročnících projektu měla problémy, se nyní výrazně zlepšila.