Bývalý soudce se stal obhájcem i proti vůli advokátní komory

Praha - Bývalý zlínský soudce Miroslav Moltaš, který musel kvůli hrubému selhání opustit místo soudce, se stal v Česku obhájcem, přestože ho Česká advokátní komora (ČAK) odmítla přijmout za člena. Bez členství v komoře nelze v ČR vykonávat praxi advokáta, Moltaš se ale nechal jako advokát zapsat na Slovensku, a tím se stal automaticky advokátem i v Česku. Advokátní komora se nyní obává, zda této možnosti nevyužijí i další potrestaní právníci. Informaci přinesl server iHNed.cz.

Moltaše zbavil taláru Nejvyšší soud poté, co vyšlo najevo, že si telefonuje s odsouzeným vězněm. Přitížily mu i průtahy, které měl v řadě spisů. ČAK ho od roku 2007 odmítala přijmout do svých řad. Podle její mluvčí Ivy Chaloupkové nebylo možné garantovat, že „člověk, který selhal jako soudce, může kvalitně zastupovat klienty jako advokát“. Moltaš nyní tvrdí, že už byl kárným řízením potrestán dostatečně a o jeho případu se píše zkresleně.

Moltaš se proti tomu bránil soudně, ale Obvodní soud pro Prahu 1 vloni rozhodl, že kvůli kárnému provinění není bezúhonný ve smyslu požadavku zákona o advokacii. Bývalý soudce se proti verdiktu odvolal, na odvolací jednání, které bylo ve středu, ale nepřišel a omluvil se, že je u jiného případu jako obhájce.

Česká advokátní komora: Pěkně nás doběhl

„Zjistili jsme pak, že je u nás automaticky zapsán přes Slovenskou advokátní komoru,“ řekla Chaloupková. Podle ní je to důsledek dělení federace, kdy se státy dohodly, že si budou automaticky navzájem uznávat advokáty i bez potřebných zkoušek, které jsou u jiných států obvyklé. „Pěkně nás doběhl. Budeme se slovenskými kolegy jednat, jak je to možné, a aby se něco podobného neopakovalo,“ prohlásila mluvčí ČAK. Dodala, že je to první případ, kdy se někdo stal advokátem proti vůli komory.

Advokátní komora se nyní obává, zda uvedené kličky nebudou chtít využít další soudci s podobným osudem. O členství v komoře nyní usiluje například bývalý teplický soudce Jindřich Pojkar, kvůli jehož hrubým chybám musel soud propustit z vazby skupinu kuplířů. Odvolání z funkce je nejpřísnější trest, který může kárný senát justičnímu činiteli uložit. Za poslední roky přišli o talár kromě Moltaše ještě Jiří Kilian z Břeclavi, Karol Kubíček z Prahy a Antonín Werner z Prostějova.