Belgická armáda cvičí v Česku

Karlovy Vary - Stovky vojáků belgické armády míří do vojenského střediska Hradiště na Karlovarsku. V Česku se zúčastní dvoutýdenního výcviku, při kterém využijí  i vrtulníky, letadla a ostrou střelbu. Část těžké techniky se přesouvá po silnicích v Karlovarském kraji. Policie proto musí kontrolovat dopravní situaci. Celkem do Česka dorazí skoro dva tisíce vojáků a víc než 600 kusů těžké techniky.

 

Belgická armáda, která se často účastní mírových misí v cizině, se do výcvikového prostoru Hradiště přesouvá už od čtvrtka. Samotné cvičení začíná příští týden a bude v Česku vůbec největší za posledních pět let. „Úkolem cvičení jsou ostré střelby s nasazením vrtulníků, taktického letectva a pozemních sil,“ informuje o náplni cvičení belgických vojáků mluvčí Ministerstva obrany ČR Lucie Kubovičová. „Postupně tu budeme mít 1 800 vojáků a více než 600 kusů těžké techniky, zůstaneme tady necelé dva týdny,“ dodává další podrobnosti belgický velitel cvičení Jean-Paul Deconinck.

Tanky a těžká bojová technika se do Hradiště přesune v pondělí po železnici. Další auta ale jedou po silnici z hraničního přechodu Pomezí. Provoz vojáci sledují z vrtulníků. Kolony mají sice vlastní doprovodná vozidla, ale o hladký průjezd se stará policie. „Policie sleduje situaci zejména na křižovatkách, kde by mohlo dojít k porušení celistvosti kolony, obtíže jsou na objezdu kolem Sokolova,“ uvedla mluvčí Policie ČR Karlovarského kraje Zdena Papežová.

Doprava v kraji bude omezena

Řidiči tak musí počítat s částečným omezením dopravy. Denně krajem projede přibližně deset kolon čítajících až dvacet aut. Nejvíc jich bude v úterý. Vracet se pak budou 11. a 12. března. „Řidiči ze zákona nesmí kolonu předjíždět ani se do ní zařazovat, v případě, že takto učiní, hrozí jim pokuta až do výše dvou tisíc korun,“ varuje Papežová.

Belgičané si organizaci přejezdu přes naše území velmi pochvalují. V Česku nejsou poprvé. V září 2003 zde cvičilo po dobu dvou týdnů šest set belgických vojáků. Výcvikový prostor Hradiště zabírá plochu přes 33 tisíc hektarů, je největší u nás, ale i jeden z největších v Evropě.