Praha stále neví, zda bylo snížení rychlosti účinné

Praha – Už téměř dva měsíce platí na šesti úsecích v Praze snížená rychlost kvůli hluku. Pražský magistrát ale zatím nedokáže říct, jestli opatření plní svůj účel. První srovnávací měření může provést až v průběhu března. Podle Technické správy komunikací to ale půjde jen na jednom úseku. K ostatním totiž chybí potřebná starší měření. Magistrát ale na stávajících opatřeních nechce zatím nic měnit. Už letos by naopak mohla padesátka platit v celé Praze. Počítá s tím totiž akční plán pro snižování hluku v metropoli. Konkrétní rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Hlukovou mapu vytvořila pro Prahu společnost Akustika Praha, podle které nepůjde srovnávací měření udělat všude. „Těsně před snížením rychlosti se žádná měření nedělala, čili nemáme k dispozici ta výchozí data,“ upozornil Josef Novák z Akustiky Praha. Magistrát ale s takovým tvrzením nesouhlasí. „Máme celou řadu měření, které prováděl odbor dopravy prakticky na různých úsecích,“ uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Tvrzení společnosti ale potvrzuje i Technická správa komunikací (TSK), která bude měřit a porovnávat data jen z ulice 5. května.

Jedno měření vyjde na několik desítek tisíc korun

Měření, která by prokázala účinnost opatření, může navíc magistrát udělat až v březnu či dubnu. „Možná se mělo začít v době, kdy se dá měřit hlučnost a kdy se dá okamžitě ověřit, jestli toto opatření přináší víc pozitiv, nebo negativ,“ domnívá se Pavel Kuchálik z ÚAMK. Podle ředitele odboru dopravy z pražského magistrátu Jana Heroudka ale bude měření naopak objektivnější, protože už si na omezení lidé zvykli.

Jedno měření vyjde na několik desítek tisíc korun. Podle mluvčího TSK Tomáše Mrázka tak ani všechny komunikace v hlavním městě měřit nelze. Ostatní úseky se proto budou porovnávat jen s hlukovou mapou, postavenou na propočtech hustoty provozu a povolené rychlosti. Podle ní by mělo v daných úsecích dojít ke snížení hluku o téměř tři decibely, což představuje pokles dopravní intenzity přibližně na polovinu.

Pražská magistrála
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24