V oboře Radějov sčítali daňky, počet v normě

Radějov - V oboře Radějov na Hodonínsku, kde podle ochranářů před časem kriticky narostl počet daňků, myslivci provedli sčítání zvěře. Podle nájemce obory Leoše Novotného, bývalého majitele potravinářské firmy Hamé Babice, sčítání prokázalo, že počet daňků je v normě. Novotný před časem slíbil, že stavy zvěře sníží.

„Napočítali jsme 413 kusů daňčí zvěře a 25 kusů jelení zvěře,“ řekl Novotný. Norma pro daňky přitom podle něj činí 490 kusů, pro jeleny 30 kusů. Myslivci v oboře střežili 87 sčítacích stanovišť. „Poprvé v novodobé historii české myslivosti bylo sčítání zvěře uskutečněno za účasti notáře a o sčítání byl vyhotoven notářský zápis,“ uvedl Novotný.

V lednu 2009 se ukázalo, že Novotný v oboře choval 1 258 daňků, tedy asi třikrát více, než směl. Zvěř pak poškozovala lesní porost. Na sobotní sčítání Novotný pozval starosty okolních obcí a měst, odborníky na myslivost a chov zvěře a zástupce různých úřadů. Na sčítání do obory nakonec přijela více než stovka lidí.

Kvůli oboře v Radějově nadále pokračuje řada úředních sporů a správních řízení. Vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková tento týden uvedla, že dlouhodobý plán péče o přírodu CHKO počítá se zrušením obory. Radějovský případ se nedávno dostal také na stůl zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové. Ta dospěla k závěru, že 31. března 2003 obora formálně zanikla, protože není v souladu s novelou mysliveckého zákona. Podle Seitlové je třeba zařízení do příštího jara zrušit.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila kvůli Radějovu pokutu 350 000 korun podniku Lesy ČR. Státní podnik podle inspekce nezajistil ochranu vzácného porostu v oboře před zvěří. Obora je majetkem Lesů ČR, Novotný v ní jen hospodaří. Inspekce již dříve uvedla, že daňci způsobili nenapravitelné škody a spásli celé bylinné patro.

Daněk
Daněk
Více fotek
  • Daněk autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1466/146533.jpg
  • Myslivec vyhlíží daňky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1466/146535.jpg