V únoru zemřelo na silnicích nejméně lidí za 20 let

Praha - V únoru přišlo při dopravních nehodách na českých silnicích 25 lidí, to je ve druhém měsíci roku nejméně za posledních 20 let. V součtu si letos od začátku roku vyžádaly dopravní nehody o polovinu méně lidských životů, než za první dva měsíce v předchozích letech. Součet obětí se tak zatím zastavil na 62. Loni i předloni už přitom toto číslo vyšplhalo ke 124. Předběžné policejní statistiky uváděly k 27. únoru 24 mrtvých při dopravních nehodách, v neděli odpoledne k nim ale přibyl čtyřiašedesátiletý řidič, který zemřel po dopravní nehodě osobního auta na Příbramsku.

Za menším počtem smrtelných příběhů silnic stojí podle dopravní policie paradoxně tuhá a dlouhá zima. Řada řidičů totiž v obavě ze špatného počasí raději než za volant sedla do některého z prostředků hromadné dopravy. Díky tomu se snížil provoz na silnicích a tím pádem i nehodovost.

Úspěch slavilo také policejní opatření nechat řidiče při každé kontrole dýchnout. Zatímco v posledních pěti letech prokázali policisté každoročně za první dva měsíce víc než osmi stovkám bourajících, že před jízdou pili, letos je stejné číslo na 460. S celkovými statistikami letos poprvé také ožívá šance na splnění dávného a dosud nesplnitelného požadavku Evropské unie, která už v roce 2002 požadovala snížení tehdejších skoro 1300 mrtvých za rok do osmi let na polovinu. „Pokud bychom se měli držet toho záměru, že v roce 2010 bude na silnicích 650 mrtvých, tak zatím k tomu máme poměrně dobře vykročeno, dalo by se to zvládnout, ale ty nejrizikovější měsíce jsou před námi, uvidíme, co se bude dít,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

S příchodem jarní motoristické sezóny si policie na řidiče tradičně více posvítí. Kontroly na silnicích by tak prý rozhodně neměly být ojedinělou záležitostí.