Hospic do kapsy poradí, jak zlepšit péči o umírající

Praha - Nová příručka Hospic do kapsy pomůže lékařům, sestrám i sociálním pracovníkům k lepší péči o nevyléčitelně nemocné a umírající. Brožuru sepsali lidé z hospicového sdružení Cesta domů. Jsou v ní návody, jak například postupovat v situacích, kdy je pacient dušný nebo krvácí. Zdravotnický tým, který vyjíždí domů k pacientům, může brožuru vozit s sebou jako pomocníka.

Kniha je inspirovaná skotskou příručkou. Zhruba před šesti lety se s ní seznámila tehdejší vedoucí zdravotnického týmu Cesty domů Alžběta Marková. Původně chtěla knihu přeložit, postupně se však k projektu přidávalo více odborníků, až vyšla původní publikace určená českým čtenářům. Podle ní se bude příručka hodit především lidem v terénu. Může poradit třeba zdravotní sestře, jak má v určité situaci postupovat, jestli může pacientovi posloužit sama, nebo musí kontaktovat lékaře. Lékaři pak v knize najdou seznam doporučených léků a dávkování pro konkrétní situace.

Umírání je stále určité tabu

Předseda České společnosti paliativní medicíny Ladislav Kabelka považuje příručku přínosnou i pro lékaře, kteří paliativní (tedy bolest tišící) péči běžně neposkytují. Výhodou je totiž přehlednost a stručnost. „Kolegové z jiných oborů nepotřebují obsáhlou publikaci, uplatnění najde i v nemocnicích, kde se řeší akutní péče, a v léčebnách dlouhodobě nemocných,“ řekl Kabelka.

Podle Kabelky je problematika umírání stále určité tabu pro veřejnost i pro většinu lékařů. Postupně se nicméně situace mění. Například Česká společnost paliativní medicíny funguje teprve jeden rok, za tu dobu už se ale prý podařilo posunout povědomí o bolest tišící léčbě.

Kabelka proto také velmi vítá nové doporučení České lékařské komory (ČLK), kdy a za jakých okolností přestat léčit nevyléčitelně nemocné. Přestože jde o nezávazné doporučení, svědčí o tom, že odborná lékařská veřejnost se začala tímto závažným tématem zabývat. Vzhledem ke stárnutí populace se podle něj paliativní medicína stane mnohem důležitější než dříve.

Hospiců je málo a potýkají se s nedostatkem peněz

Mobilní hospicová péče poskytovaná umírajícím doma dosud není na mnoha místech ČR vůbec dostupná. Stále se řeší také její financování. Právě mobilní hospice nejsou ze zdravotního pojištění placené vůbec. Ty lůžkové dostávají asi 40 procent nákladů. Zbytek musejí sehnat, kde se dá. Lůžkových hospiců je teď v Česku 14. Úplně chybí třeba na Vysočině, v Karlovarském nebo Libereckém kraji a Praha kapacitně nestíhá.

Podle výzkumů si tři čtvrtiny lidí nepřejí zemřít v nemocnici nebo domově důchodců, jenže právě tam nakonec plné tři čtvrtiny svůj život skončí.