Letošní drsnou zimu nepřežily tisíce zvířat

Vlašim – Letošní drsnější zima nevyčerpala jen lidi, ale i zvířata. Především ptáci se nedostali přes silnou vrstvu sněhu k potravě a zimu tak podle odhadů nepřežily tisíce kusů. Lidé ale často nosí zvířata do záchranných stanic zbytečně. Podle ochranářů je nejlepší předem zavolat a poradit se. Do 23 stanic v České republice se během loňského roku dostalo přes 10 tisíc zvířat. 

V zimě přirozeně nepřežije mnoho zvířat. Podle ředitele Českého svazu ochránců přírody Petra Stýbla na tom bývají nejhůř masožravci, dravci a sovy. V období vysoké sněhové pokrývky se často stahují k silnicím, kde hledají potravu. Mnoho z nich pak srazí auto.

Srna se k mláděti přiblíží třeba jen dvakrát za den

Záchranné stanice se nyní chystají na další nápor. Začíná totiž období mláďat. „Ať byla zima jakákoli, tak třeba zajíčci už se rodí dva týdny,“ řekl ČT Stýblo. Lidé se mláďata snaží často zachraňovat, mnohdy ale napáchají více škody než užitku. Netuší například, že srna se k mláděti přiblíží třeba jen dvakrát za den.

Záchranáři proto nabádají, aby lidé nejprve do stanice zavolali a poradili se, než se zvířetem přijdou. Jen v loňském roce totiž skončilo v záchranných stanicích kolem dvou tisíc zvířat, která se zpět do volné přírody vrací jen obtížně.

Finanční krize se navíc nevyhnula ani záchranným stanicím. Podle Stýbla dostanou od sponzorů přibližně o 30 procent méně prostředků než dříve. Lidé, kteří chtějí zvířatům pomoci, mohou přispět na konto projektu Zvíře v nouzi, který se zabývá záchranou volně žijících zvířat. Peníze lze poslat na účet: 33553322/0800 nebo formou dárcovské sms ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87777.

Zachráněný zajíc
Zachráněný zajíc