Zničíte si auto kvůli díře na silnici? Žádejte náhradu škody

Praha - Silnice v Česku teď často připomínají tankodrom. Jsou plné děr, a tak často dochází k poškození aut, ale i k nehodám. Jen málokterý z řidičů se odhodlá žádat odškodné na krajském odboru dopravy nebo na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Možné to ale je. Úřady proto doporučují vše vyfotit, popsat a zaslat.

K nehodě může dojít velmi snadno – právě když se řidič snaží výtlukům vyhnout. Pokud není komunikace označená značkou, která by na nebezpečí výtluků upozorňovala a zároveň i omezovala rychlost, je možné po správci komunikace žádat náhradu škody. Lidé v náhradu škody příliš nevěří, ŘSD a krajské odbory dopravy ale doporučují, aby o náhradu zažádali. Silnice mají totiž pojištěné. Ročně vyřídí kladně polovinu z desítek žádostí. „Řešíme takové škodné události, kdy si řidič poškodí vozidlo bezprostředně na poškozené vozovce, která nebyla označená dopravním značením, a je nutné tuto opravu řešit servisní opravou,“ uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Aby řidič uspěl v řízení o náhradě škody, musí k tomu předložit potřebné dokumenty - popsat místo nehody, popřípadě ho i vyfotit, stejně tak vyfotit i poškození na autě, dodat další dokumenty týkající se řízení auta a přidat i fakturu za opravu. Úřady tvrdí, že žádost je možné vyřídit do měsíce. V případě, že ale bude silnice označená značkami, mají řidiči smůlu a úřady často požadavek na odškodnění zamítnou.