Gruzínský chlapec podstoupil v ČR rizikovou operaci páteře

Brno – Lékaři z brněnské nemocnice mají za sebou velmi komplikovanou operaci páteře. Pacientem je teprve čtrnáctiletý chlapec z Gruzie, který trpí vrozenou vadou. Do Česka přijel, protože v jeho zemi se podobný typ zákroků vůbec neprovádí. Operace je poměrně riziková i na Českou republiku. Pro chlapce ale znamená jedinou šanci, bez zákroku by totiž jeho vrozená vada ohrožovala dýchání.

Konstatntin má enormně deformovanou páteř do strany a dopředu, navíc mu chybí i některé obratle a má rozštěpenou míchu. „Základním rizikem u těchto pacientů je, že mohou při operaci ochrnout,“ řekl ČT primář Ortopedické kliniky FN Brno Bohunice Martin Repko.

Chlapcovi ridiče ale i tak na operaci okamžitě přistoupili. Aby měli potřebných dvacet tisíc eur, zastavili dům, ve kterém bydlí. Peníze si půjčili i od přátel. „Když jdeme po ulici, lidé se po Konstantinovi ohlížejí. Je mu to nepříjemné a má z toho komplex. Má i zdravotní potíže,“ popsala chlapcova matka Tamar Todua důvody, proč do Česka přijeli. „Můj život byl synovým postižením ovlivněný už od jeho narození. Tohle je pro mě stejné, jako by se podruhé narodil,“ dodal otec Vepkhvia Razmadze.

Konstantin:  Zvládneme to. Budu hrát zase basketbal

Lékaři byli na sále šest hodin. Při operaci se snažili rozvolnit páteř a narovnat ji. Obratle pak přišroubovali ke dvěma titanovým tyčím a páteř obložili kostními štěpy. „Po určité době, řekněme po půl roce, se páteř zpevní tím, že sroste v lepším postavení,“ uvedl Repko. Zda byla operace úspěšná, se ukáže během čtrnácti dní. „Bude to v pohodě. Nakonec to zvládneme a problém vyřešíme. Budu hrát zase basketbal,“ doufá Konstantin.

Operace
Operace