Premiérova žena má ochranku kvůli žhářské aféře ve Vítkově

Praha - Premiérovu manželku Danu Fischerovou hlídá od počátku roku ochranná služba. Fischerová, která policejní doprovod dlouho odmítala, to uvedla v rozhovoru pro nové číslo časopisu Týden. Zdůvodnila to výhrůžkami v souvislosti s pomocí romské rodině, která se stala terčem žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku. Kromě premiéra a jeho ženy policie stráží také jejich syna Jana.

„Já mám nově také ochranku. Od ledna,“ uvedla manželka předsedy vlády. Důvodem byly podle ní výhrůžky v anonymním dopise Anně Sivákové, matce vážně popálené Natálky. „Součástí těch výhrůžek jsem byla i já a náš Honzík,“ prozradila Fischerová. Popřela, že by dostala strach, je ale ostražitá: „Jsem přesvědčena, že to potenciální riziko pomine. Pro mě i pro mého syna.“

Premiérova rodina byla terčem výhrůžek z tábora pravicových extremistů už loni. Výhrůžky byly namířeny na premiérova syna, za jeho napadení prý jeden z pravicových radikálů vypsal odměnu. Podle deníku Právo policisté Fischerova syna Jana hlídali kvůli extremistické organizaci White Justice (Bílá spravedlnost). Premiér i jeho syn se hlásí k židovské víře.

Policie vedle Fischerovy rodiny hlídá i rodinu ministra vnitra Martina Peciny. Zvýšenou ochranu získala koncem srpna také ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ochranku dostal i ministr financí Eduard Janota.

Kvůli žhářskému útoku ve Vítkově byli obviněni čtyři příznivci krajní pravice, souzeni mají být za zvýšených bezpečnostních opatření během května a června. Jsou obviněni z pokusu o rasově motivovanou vraždu.

Extremisté obvinění z útoku ve Vítkově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24