Z Afghánistánu se vrátili poslední Češi čtvrtého kontingentu

Praha - Z afghánského Lógaru se odpoledne vrátilo posledních 44 lidí Čtvrtého kontingentu. Celkem bylo v jeho řadách 277 Čechů. Provinční rekonstrukční tým působil na americké základně Shank a od loňského září, kdy mise začala, se podílel na podpoře afghánského školství, zemědělství a stabilizaci bezpečnosti.

Čtvrtý kontingent tvořili hlavně vojáci z Chrudimi a Tábora. S nimi v Lógaru působila civilní část rekonstrukčního týmu - deset odborníků vybraných ministerstvem zahraničí. „Úkolem byla spolupráce s místními a získávání kontaktů pro podporu mise,“ upřesňuje Lada Kovářová z civilního týmu PRT Lógar.

Vojáci jsou s výsledky mise spokojení. Během posledních šesti měsíců se podíleli na 80 projektech rychlého dopadu. Tedy těch, které předcházejí samotné rekonstrukci provincie. „To jsou drobné projekty, které byly v celkové ceně asi 2 miliony korun a byly zaměřené na podporu školství a komunit. Padesát dva příslušníků afghánské policie absolvovalo výcvik, pravidelně jsme se věnovali i výcviku armády,“ dodává Kovářová. Právě podpora obyčejných Afghánců a zajištění bezpečnosti v provincii patří k prioritám rekonstrukčního týmu. 

Lógar patří v rámci Afghánistánu mezi klidnější provincie. Ani tady ale situace není ideální. Mise provinčního rekonstrukčního týmu proto pokračuje. „To úsilí je stále nesmírné, jsou stanovené priority na místní vládu a obyvatelstvo a cheme věřit tomu, že snažení do budoucna přinese výsledky,“ řekl náčelník 4. kontingentu Milan Schulz.

V zemi dál působí na tři sta Čechů. Náplň jejich práce zůstává stejná – rekonstrukce, humanitární projekty, udržování bezpečnosti.