Desetiletá dívka se v Praze udusila zplodinami z karmy

Praha - Desetiletá holčička z Prahy-Vršovic se dnes udusila v koupelně oxidem uhelnatým z porouchané karmy. Přivolaným záchranářům se ani po hodinovém úsilí nepodařilo dítě oživit, uvedl server iDnes.cz. Tragická událost se odehrála v Žitomírské ulici. Záchranáři dostali oznámení o dítěti v bezvědomí krátce před šestou hodinou večer. Navzdory hodinovému úsilí však už lékaři dítěti nedokázali pomoci.

Příčinou tragédie byla podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové závada na plynové karmě. V ní při hoření vzniká oxid uhelnatý, který se při správném fungování přístroje odvádí z bytu. Pokud se karma porouchá a plyn se dostane do místnosti, může způsobit tragédii. Váže se totiž v lidské krvi místo kyslíku. Toho se pak člověku nedostává. Otrávený zmalátní, může usnout nebo omdlít. Zrádný je unikající plyn v tom, že není cítit, takže na sebe neupozorní.

Přesnou příčinu neštěstí určí policejní vyšetřování. „Policie vyrazila na místo. Bude mimo jiné zkoumat, v jakém stavu karma byla. Teprve vyšetřování ukáže, jak budeme případ posuzovat,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.