Soud řeší spor nad stavbou O2 areny

Praha - Byla stavba pražské O2 areny předražená? Případně o kolik? O těchto otázkách rozhoduje pražský městský soud. Ve sporu figurují dvě firmy – Bestsport, který stavbu haly zajišťoval, a společnost Lefkosia, která měla dohlížet na to, aby stavba nebyla předražená. Za to měla dostat provizi ve výši pětiny ušetřené částky. A právě o tuto provizi se společnosti přou, protože podle Lefkosie mohla hala stát o půl miliardy méně. Bestsport ale nároky zpochybňuje. Lefkosia měla jako cenový supervizor dohlížet, aby firmy zastřešené Skanskou účtovaly jenom to, co prostavějí. Závěr firmy byl jasný – odhalili jsme, že hala mohla stát o 568 milionů míň a chceme svůj podíl, tedy 118 milionů. Bestsport ale platit nechce…

„Lefkosia nebyla schopna plnit předmět smlouvy v požadovaném rozsahu, a to i po opakovaných výzvách k jejímu naplnění,“ vyjádřil se mluvčí Bestsportu Zdeněk Zikmund. Lefkosia zprávu o předražení haly vydala rok po jejím otevření, a Bestsport tak nemohl ušetřit ani korunu. Dohlížitelská firma se ale brání tím, že pokud by Bestsport dodal včas potřebné dokumenty, předražení společnosti mohla zabránit. „Žalujeme jej o ušlý zisk, protože takovou sumu bychom získali, kdyby dodal všechny podklady včas,“ komentuje postoj Lefkosie její právní zástupce Petr Toman.

S tímto soudním sporem souvisí ještě jedna pře: společnost Bestsport žaluje stavební firmu Skanska právě za předražení haly. Podle mluvčího firmy Zikmunda jde ale o žalobu preventivní, kdyby přece jen Bestsport prohrál.