Před kontraktem o pandurech se premiér Paroubek sešel s lobbisty

Praha - Krátce před podpisem smlouvy o nákupu pandurů se tehdejší premiér Jiří Paroubek sešel se zástupci Crane Consulting, kteří tehdy lobbovali za nákup 199 pandurů českou vládou. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Šéf socialistů přitom dosud tvrdil, že se o nákup vojenských transportérů nezajímal. Dvanáct dnů po tomto setkání vyzval Paroubek tehdejšího ministra obrany Karla Kühnla, aby kupní smlouvu podepsal.

Jak vyplývá z Paroubkova vyjádření pro MfD, jednal tehdy s Andrejem Surňakem a Jiřím Kryšpínem kvůli postupu v kampani před volbami 2006, protože o čtyři roky dříve prý vedli pro ČSSD úspěšnou kampaň. Dodal, že ani netušil jejich propojení na pandury prodávající firmu Steyr. 

Lidový dům navíc tvrdí, že byl Paroubek ve zmíněný den, kdy se měla schůzka odehrát, v zahraničí.  „Tato kauza je poznamenaná nepřesnostmi a nepravdami. Pan Paroubek 12. května 2006 byl celý den na summitu lídrů zemí Evropské unie,“ řekl v Událostech, komentářích volební manažer ČSSD Ladislav Tvrdík.

Video Reportáž Daniela Takáče
video

Reportáž Daniela Takáče

Turek: Spojení Crane Consulting se Steyerem bylo zřejmé

Podle MfD ale ČSSD ukončila s Crane Consulting spolupráci na volební kampani po sérii neúspěšných voleb již v roce 2004. V roce 2006 společnost pro ČSSD tedy nepracovala a konzultace s Paroubkem zřejmě podle redaktora MfD Jiřího Kubíka nejsou opřeny o žádnou smlouvu. „Vzniká zde velice silná pochybnost, zda náhodou nebyla volební kampaň ČSSD z části financována právě penězi, které byly vyčleněny na provize na tuto veřejnou zakázku,“ řekl Kubík.

Bývalý poslanec ČSSD Radim Turek pro deník uvedl, že on sám věděl o spojení Crane Consulting s firmou Steyr už v roce následujícím, podle jeho vyjádření již tehdy Surňak s Kryšpínem „chodili a říkali, že je to skvělý nákup“. Vyvstává tedy otázka, proč by o jejich napojení na Steyr neměl tušení tehdejší premiér Paroubek.

Jiří Paroubek pro ČT24:

„Já jsem se s pány několikrát sešel v období 2005 až 2006, tak jako jsem se sešel s řadou dalších lidí, s kterými jsem mohl konzultovat některé další věci v určitých segmentech volební kampaně… že by se jednalo o Steyr nebo pandurech, mohu kategoricky vyloučit.“

Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora MfD:

„Jde o protichůdná vyjádření. Ještě minulý týden se s nikým nesetkal, tehdejší předseda vlády Paroubek se prý o nákup pandurů nezajímal, dokonce před nedávnem tvrdil, že agentura Crane už pro ně nedělala volební kampaň, teď zas dodává, že s nimi volební kampaň konzultovali…“

MfD před dvěma týdny uveřejnila informace, že bývalý manažer Steyru Wolfgang Habitzl ohledně korupce v souvislosti s nákupem transportérů odpověděl na přímou otázku, zda lobbisté jednali i s Paroubkem, kladně. Někdejší předseda ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar později v reakci na toto tvrzení prohlásil, že se zástupci Steyru jednal on.

V dnešním vydání listu však uvedl, že toto prohlášení si na něm vynutili představitelé ČSSD. „On na mě tlačil Dimun a Přikryl…pan Dimun říkal: Hajte svého předsedu,“ popisuje Kožnar. Petr Dimun, který je šéfem PR a marketingu ČSSD, to ovšem popírá:  „Na pana Kožnara jsem netlačil ani jsem na něj nevyvíjel nátlak, ale pouze žádal, ať zveřejní svoji výpověď co nejdříve.“ Podobně reagoval i bývalý vedoucí úřadu vlády Ivan Přikry.

Údajnou korupci kolem pandurů vyšetřuje policie už několik týdnů. Policejní prezident Oldřich Martinů očekává první výsledky vyšetřování koncem března. Podle něj věnuje policie celé kauze maximální pozornost, vyjádřil se ovšem skepticky k možnému vyšetření korupce, protože celá záležitost je několik let stará.