Uzavírka Pražského okruhu začne v úterý bez ohledu na stávku

Praha – Západní část vnějšího Pražského okruhu se od úterý zúží do jednoho jízdního pásu. Druhý se bude opravovat. Uzavírka byla původně naplánována od začátku března, s ohledem na možnou komplikovanou dopravní situaci během stávky ohlášené na dnešek ji magistrát o den odsunul. Ačkoli stávka zřejmě proběhne ve čtvrtek, další termín začátku rekonstrukce Pražského okruhu se již nezmění. Do jednoho jízdního pásu bude doprava převedena kolem poledne.

Rekonstrukce Pražského okruhu proběhne v jeho nejstarší části mezi křižovatkou s dálnicí D5 v Třebonicích a s ulicí K Barrandovu ve Slivenci. Vozovka je tam ve špatném stavu, přitom má být úsek ještě letos napojen na jihozápadní část okruhu, která povede do Jesenice.

Během rekonstrukce budou auta jezdit obousměrně v jediném jízdním pásu – ve směru od Slivence k dálnici D5 pojedou ve dvou pruzích, v opačném směru pouze v jednom. „Vzhledem k tomu, že tam prochází celá automobilová doprava včetně nákladní dopravy, tak to bude docela těžký problém,“ řekl zástupce vedoucího pražské dopravní policie Jiří Dušek.

Při stávce pojede o třetinu více aut

Vypukne-li ve čtvrtek stávka, pojedou zřejmě auty lidé, kteří se po metropoli a jejím okolí obvykle přemisťují vlaky Českých drah nebo spoji Dopravního podniku. Odboráři těchto společností se přitom zřejmě do stávky zapojí. Ve čtvrtek tak v kombinaci stávky a uzavírky na okruhu hrozí Praze dopravní kolaps. „Předpokládáme asi třicetiprocentní nárůst,“ uvedl Jiří Dušek.

Protože podél uzavřeného úseku Pražského okruhu nevede žádná dostatečně kapacitní silnice, nepřipravila policie žádné možné objízdné trasy. „Pokud bychom je dali, mohlo by to být bráno jako návod. Úsek, který bychom doporučili, by se zahustil na úkor jiných,“ podotkl policista.

Užší bude i Poděbradská

Vedle západní části Pražského okruhu a dlouhodobých omezení na Letné v ulici Milady Horákové a na dálnici D1 na příjezdu do Prahy se řidiči ve městě v následujících týdnech setkají i s mnoha kratšími uzavírkami. „Mezi ty stěžejní patří oprava tramvajové trati v úseku Poděbradské ulice ve směru od Kolbenovy až na Lehovec, kde dojde k zabrání jednoho jízdního pruhu ve směru z centra. Bude tam odstavena technologie pro opravu tramvajové trati,“ řekl Dušek.