Policie vyšetřuje události kolem převodu středočeských nemocnic

Praha - Policie vyšetřuje okolnosti zamýšleného převodu středočeských oblastních nemocnic do neziskového holdingu. Případem se zabývá z podnětu Středočeského kraje, který podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Hejtmanství tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví převod blokuje. Lhůta pro vydání rozhodnutí už uplynula, nemocnice ale podle mluvčí kraje Berilly Maschekové stále převedeny nebyly. Ministerstvo výhrady hejtmanství odmítá. Jeho mluvčí Vlastimil Sršeň již dříve uvedl, že k žádosti nebyla dodána kompletní dokumentace.

Kraj před měsícem podal trestní oznámení k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2 a v současnosti se jím zabývá policie. Kriminalisté podle Maschekové prošetřují, zda pověření úředníci na ministerstvu nespáchali trestný čin.

Z odborného právního posudku, který si kraj nechal vypracovat u renomované advokátní kanceláře, jasně vyplynulo, že pro registraci Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení byly splněny všechny zákonné podmínky. „Není tedy žádný právní důvod vydat jiné než kladné rozhodnutí ve správním řízení,“ dodala Mascheková. Policie si podle ní v minulých dnech vyžádala po kraji doplnění materiálu, což hejtmanství v určené lhůtě učinilo.

Středočeský kraj žádal o převod nemocnic dvakrát, ministerstvo mu ale kvůli údajným procesním a právním chybám nevyhovělo. Potřetí proto o převod nežádalo hejtmanství, ale samotné nemocnice v roli akciových společností, o jejichž majetek jde. Výhodou sdružení nemocnic do holdingu má být mimo jiné to, že zařízení ušetří díky centrálním nákupům zásob a služeb.

Sídlo současného hejtmana Davida Ratha (ČSSD)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24