Další pokus o výslech uprchlého Krejčíře proběhne 10. března

Praha - Soud v jihoafrickém Johannesburgu se 10. března znovu pokusí vyslechnout uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Výslech se měl původně konat loni v květnu, tehdy se ale podnikatel k soudu vůbec nedostavil, údajně kvůli nemoci. V červenci pak sice k soudu přišel, výslech se ale nemohl konat kvůli chybnému postupu jihoafrických justičních orgánů. Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, má vypovídat jako svědek v kauze údajného únosu a smrti svého otce Lamberta.

Z Jihoafrické republiky (JAR) se tak opakovaně vraceli s nepořízenou policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří chtěli při Krejčířově výslechu být. Mluvčí útvaru Pavel Hanták už minulý týden řekl, že detektivové se do Johannesburgu chystají i tentokrát.

Krejčíř se v květnu před výslechem setkal s Juliem Kramaričem, advokátem příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky, který v případu patří mezi obviněné. Místo Krejčířova výslechu pak ale jeho právník soudci sdělil, že Kramarič podnikatele vydíral. Advokát putoval do cely a do Česka se mohl vrátit až koncem června. Jihoafrické soudy Kramariče zprostily obvinění z vydírání až po několika měsících.

Údajně unesený podnikatel Lambert Krejčíř, v jehož kauze má být jeho syn vyslechnut, zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl i Starka. Muž prý poté podle policistů za přesně nezjištěných okolností zemřel. Jeho tělo se ale nikdy nenašlo.

Krejčíř je ochoten s policií spolupracovat

Spekuluje se, že detektivové si od výslechu Krejčíře slibují zásadní svědectví, které by posunulo vyšetřování případu kupředu. Uprchlý podnikatel se totiž už několikrát vyjádřil, že o případu hodně ví, neboť po události zahájil vlastní nákladné pátrání, a je ochoten s policií spolupracovat.

Obhajce zatčeného člena ruské mafie Julius Kramarič
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24