Klaus představil sedmý díl pamětí, v kritice unie nepolevuje

Praha – Český prezident Václav Klaus dnes představil v knihovně Pražského hradu novinářům svou sedmou knihu v řadě každoročních prezidentských reflexí – Rok sedmý. Hodnotí v něm vlastním pohledem pro něj klíčové události loňského roku. Prezident podle očekávání neopomenul přijetí Lisabonské smlouvy, téma hospodářské krize či třeba vládní krizi v ČR. Klaus také vyjádřil naději, že letošní sněmovní volby budou poslední během zbývajících tří let jeho funkčního období. Země potřebuje fungující vládu, řekl.

„Jsem velmi rád, že se podařilo přidat sedmý exemplář pokusu udělat řadu deseti prezidentských roků, které mám to štěstí vykonávat,“ zhodnotil vydání titulu prezident Klaus. Poprvé oproti předešlým ročníkům je podle jeho slov kniha řazena tematicky, nikoli žánrově. Prvním a nejdůležitějším tématem jsou podle Klause události kolem české státnosti, téma druhé na něj navazuje. Jde totiž podle Klause o radikální zvrat v otázce české státnosti, za který označil přijetí Lisabonské smlouvy.

Václav Klaus:

„Loňský rok a naše předsednictví byly dalším učebním procesem toho, jak se Evropská unie a její představitelé chovají a co z toho pro nás plyne. K žádnému revolučnímu zvratu v mém myšlení sice nedošlo, ale že by to nějakým způsobem vylepšilo obraz, který v mých očích tato instituce má, to určitě ne. Dostal jsem spíše další spoustu argumentů v kritickém slova smyslu.“

K tématu současné Evropy chystá také na 29. dubna projev na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Ta pořádá přednášky evropských politiků od roku 1999. „Vězte, že jestli jsem loni považoval za klíčový svůj projev v Evropském parlamentu, tak letos považuji za zásadní tuto řeč. Už jsem si ji začal připravovat,“ řekl.

V dalších kapitolách se Klaus věnoval oblastem pro něj příznačným. Zhodnotil vládní krizi, po které nastoupil úřednický kabinet premiéra Jana Fischera, a s ní uvedl do souvislosti „ústavní krizi“, kdy prý „Ústavní soud v září loňského roku zcela neznámým způsobem zasáhl do otázky voleb…“ Jednu z kapitol tvoří také dvacetileté výročí pádu komunismu.

Václav Klaus
Václav Klaus