Soud začal projednávat smrt učitele při zorbingu

Frýdek-Místek - Dva muži, kteří podle policie a státního zastupitelství loni v červnu zavinili smrt učitele a vážné zranění jeho žáka při zorbingu, dnes stanuli před Okresním soudem ve Frýdku-Místku. Jednatelé společnosti Lundi Adventures Jaroslav Šlehofer a Roman Cymorek během hlavního líčení uvedli, že neštěstí litují. Podle vznesené obžaloby ale nesou vinu tím, že porušili své povinnosti. Podle státního zástupce nezajistili bezpečný provoz atrakce a ani její zkušební provoz. Navíc síť nebyla způsobilá kouli zastavit a muži neměli s atrakcí téměř žádné zkušenosti. Obžalovaným hrozí pětiletý trest. Rodina učitele navíc požaduje 1,4 milionu korun jako odškodné.  

„V dobré víře jsme věřili, že síť kouli zastaví,“ řekl Šlehofer během výslechu. Oba souzení muži dnes přiznali, že na začátku neměli se zorbingem žádné zkušenosti. Plastovou kouli si nechali poslat z Číny. „Hledali jsme na internetu nějaká pravidla, jak atrakci provozovat. Od výrobce jsme nedostali nic,“ uvedli shodně. Šlehofer dodal, že si proto na základě svých zkušeností vytvořili vlastní bezpečnostní pravidla: „Nechtěli jsme kouli pouštět z velkých kopců.“ Ještě před tragickým školním výletem atrakci už několikrát veřejně provozovali. V těchto případech to bylo na rovině či na velmi mírném kopci. Dráha koule ale tentokrát končila uprostřed prudkého svahu. Většina provozovatelů zorbingu přitom používá k zastavení protisvah nebo dojezdovou rovinu.

Šlehofer si dodnes neštěstí nedokáže vysvětlit: „Celý život jsem pracoval s dětmi. Ve škole či v neziskových organizacích. Vždy jsem se to snažil dělat co nejbezpečněji. Ani sám sobě si dnes nedokážu odpovědět, kde se stala chyba.“ Obžalovaní pracují jako učitelé a firmu založili v lednu 2009 jako způsob přivýdělku. Zaměřili se na organizování školních výletů. „Chtěli jsme dětem nabídnout trochu jiné zážitky,“ uvedl Šlehofer. Společně s kolegou organizovali pro děti akce, kde se střílelo z airsoftových zbraní, hrál lakros nebo lezlo po lanech.

Zraněný mladík: Jenom jsme si stihli říct, že se nám to nelíbí

Adrenalinový sjezd z kopce dolů uvnitř umělohmotné koule měl být vrcholem třídenního výletu deváté třídy z Nového Jičína. Kouli, do které se nechal připoutat patnáctiletý žák a jeho učitel, měla po 20 metrech zastavit natažená síť z fotbalové branky. Ta se ale protrhla a koule pokračovala dál po svahu. Ve velké rychlosti pak narazila do stromu. Učitel zemřel, žák utrpěl těžká zranění: „Točilo se to strašně rychle. Tlačilo mě to do žaludku, nemohli jsme dýchat. Jenom jsme si stihli říct, že se nám to nelíbí,“ vylíčil dnes před soudem. Dodal, že krátce po nárazu byl při vědomí: „Tak dvě sekundy jsem přemýšlel, jestli jsem ještě vůbec naživu.“ Při nárazu utrpěl poranění sleziny, plic i jater. Měl i pohmožděná žebra.