Šestice Rusů zadržovaná na letišti v Brně může v Česku zůstat

Brno - Šest ruských studentů, kteří byli v neděli večer zadrženi na letišti v Brně-Tuřanech kvůli údajně neplatným vízům, nakonec může v Česku zůstat. Cizincům hrozilo, že se budou muset ve středu vrátit do Ruska. Pět dívek a jeden muž ve věku 17 až 20 let přicestovali z Moskvy na krátkodobé vízum, které jim bylo řádně předem vydáno. Jenže české ministerstvo zahraničních věcí změnilo názor a víza zrušilo.

 

Cizinci tvrdili, že chtějí přijet jako turisté, což se ale podle ministerstva zahraničí ukázalo jako nepravdivé. Odpoledne ale ministerstvo postup vůči studentům přehodnotilo. „V případě těchto šesti zadržených ruských občanů ministerstvo zahraničí po dalším šetření rozhodlo, že šlo pouze o technický prohřešek v žádosti,“ uvedl večer mluvčí ministerstva Filip Kanda. Ruští studenti mohou požádat o nová víza, aniž by se kvůli tomu museli vrátit do Moskvy.

Cizinci pocházejí z Pjatigorska ve Stavropolském kraji v ruské části Kavkazu. Údajně jde o posluchače Pjatigorského lingvistického institutu. „Poté, co jim konzulární úřad v Moskvě víza za účelem běžné turistiky udělil, si zpětně ověřoval, jaká je skutečnost. Tím se zjistily rozpory,“ uvedl Kanda bez dalších podrobností.

Podle informací Alexandra Kolmakova z ruského generálního konzulátu v Brně jde o studenty z Pjatigorské státní lingvistické univerzity. Její vedení považuje incident za nedorozumění, které se brzy vyřeší. Podle zprávy agentury ITAR-TASS měla skupina studentů v Česku absolvovat domluvenou stáž v hotelích a podnicích cestovního ruchu. Skupina byla sedmičlenná, jedna studentka byla do České republiky na letišti v Brně vpuštěna, zatímco šest jejích kolegů bylo zadrženo.