Řidiči si stále stěžují na jednání bavorských policistů

Praha/Mnichov - Osm řidičů si od začátku roku stěžovalo ministerstvu vnitra na jednání bavorské policie při silničních kontrolách. Celkem ministerstvo eviduje od ledna 2008 přes 100 stížností na německou policii a 25 na rakouskou, uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na arogantní chování policistů a celníků v civilu a civilních autech. Německo navíc odmítá o problému s českým ministerstvem vnitra jednat. Bavorské ministerstvo vnitra představilo v únoru informační leták, který v češtině, angličtině a němčině informuje o namátkových příhraničních kontrolách. 

Vnitro chtělo na ministerské úrovni jednat o stížnostech českých řidičů jak s německou, tak i rakouskou stranou. Zatímco rakouské ministerstvo jeden z navrhovaných termínů schůzky potvrdilo, německému podle Malé chybí vstřícnost.

Vnitro také v půlce loňského prosince vydalo kartičky s návodem, jak se zachovat v případě údajné šikany českých řidičů od německé či rakouské policie. Kartičky vydalo ministerstvo na základě poptávky lidí, kteří chtěli vědět, jaká jsou jejich práva a kam se mají se stížnostmi obracet. Návodů bylo vydáno na 50 000 kusů a mezi řidiče se dostávají přes policejní služebny.

Počátkem letošního února také začala německá policie v příhraničním Bavorsku rozdávat své letáky řidičům, u nichž dělá namátkovou kontrolu. Trojjazyčná brožura obsahuje informace i v češtině. Z brožurky se řidiči dozvědí, jak má přesně vypadat silniční kontrola. Podle bavorské strany má pomoci předcházet nedorozuměním. Leták kupříkladu obsahuje i adresu služebny kontrolujících úředníků. Na komunikační problémy si české úřady stěžují i v případě vydání tohoto informačního letáku. České ministerstvo o jeho přípravě nebylo zpraveno.

Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Po zrušení kontrol na hranicích tehdy zavedla policie v Rakousku kompenzační opatření, aby tak zabránila případnému nárůstu kriminality v příhraničí. Spočívala v častějších kontrolách na silničních tazích u hranic a podle některých řidičů přesahovala běžný rámec.

Bavorská strana poukazuje na to, že jsou kontroly právně v pořádku. Policie totiž má právo namátkově zkontrolovat kteréhokoli řidiče. Německé úřady tak odbývají i stížnosti na šikanu českých řidičů a také cestujících z autobusů, které nutí vystoupit a v mrazu, nebo naopak horku před vozidlem čekat na konec prohlídky.