Celoevropská kampaň má zlepšit počítačové dovednosti lidí

Praha - V České republice dnes začal Evropský týden IT dovedností. Pro učitele i širokou veřejnost jsou připravené semináře, studenty čekají různé soutěže. Celoevropská kampaň má zvýšit počítačové dovednosti lidí, zaměřena je hlavně na žáky. Podle Petra Chaluše z Domu zahraničních služeb, který v ČR akci pořádá, je smyslem kampaně hlavně motivovat mladé lidi ke studiu informačních technologií. Starší by se zase měli snažit naučit aspoň základy práce na počítači. V České republice se do týdne počítačových dovedností zapojí 40 škol a 30 institucí a firem. Akce se koná ve více než 20 státech Evropy.

Na webových stránkách Domu zahraničních služeb si mohou zájemci zkusit test svých počítačových dovedností, najdou zde i seznam všech akcí pořádaných u příležitosti počítačové kampaně. Nezisková organizace Safer Internet zase pořádá pro pedagogy workshopy o bezpečnosti na internetu. Na informatiku ve vzdělávání je zaměřena konference v Ostravě.

„Mezi nabídkou akcí dalších zapojených organizací naleznete například seminář na téma sociální sítě, elektronická média, exkurzi do IT firmy, debatu s odborníky či virtuální exkurzi do vzdělávacího centra,“ uvedli organizátoři. Dům zahraničních služeb oslovil podle Chaluše i všechny školy: „Více než 30 škol vytvoří v rámci tohoto týdne vlastní aktivity, připravovaly hlavně soutěže pro žáky.“

Internet nikdy nepoužila více než třetina obyvatel EU

Úroveň počítačové gramotnosti není moc vysoká ani v Česku ani v celé Evropě. Z průzkumu EUROSTAT vyplynulo, že internet nikdy nepoužila více než třetina obyvatel EU a ke vzdělávání ho používá pouze 19 procent lidí. Zároveň také klesá zájem mladých lidí, zejména dívek, o studium počítačů a techniky na středních a vysokých školách. Přitom podle odhadů bude v Evropě letos v tomto oboru chybět asi 300 tisíc odborníků.

Školní inspekce navíc zjistila, že v českých školách jsou zastaralé počítače, při výuce je pak používá jen pětina učitelů. Zlepšit by to mohly třeba peníze z evropských fondů, které budou moci zjednodušeným způsobem čerpat všechny mimopražské základní školy. Celkem mohou školy v průběhu tří let čerpat asi 4,5 miliardy korun. Finance mohou použít třeba na nákup nových počítačů, interaktivních tabulí nebo na další vzdělávání učitelů.