V Pardubicích se připravují na dopravní stávku

Pardubice - Na případnou čtvrteční stávku v dopravě se už připravují některá města a obce. Problémy očekávají i v Pardubicích, které jsou důležitým dopravním uzlem na železničním koridoru. Denně na nádraží dorazí tisíce lidí, které jezdí do školy, za prací a nebo na úřady. Chystaná čvrteční stávka jim však dopravu zkomplikuje a jezdit zřejmě nebude ani městská hromadná doprava.

„Můžu říct, že takových 80 až 90 procent spojů by nevyjelo,“ řekl předseda odborů DP Pardubice Zdeněk Michal. Podle náměstka pardubického primátora Alexandra Krejčíře (ODS) by měla odborová organizace stávku písemně ohlásit minimálně tři dny předem.

Problémy s dopravou se ve čvtrtek očekávají i v Choltici, v malé obci mezi Pardubicemi a Chrudimí. Podle starosty Choltic Jana Málka (nestr.) tam lidé přestávají spoléhat na státní služby a zařizují se podle sebe. Využijí tak svoje vlastní a nebo třeba i sousedovo auto.
 
Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD) věří, že se případnou stávku podaří zvládnout. „Dva největší autobusoví dopravci stávkovat nebudou, respektive jejich zaměstnanci,“ doplnil. Na železnici je možné některé spoje nahradit autobusy.

Policisté předpokládají, že města zaplní mnohem více automobilů, než je běžné. Na silnicích se tak budou zřejmě tvořit kolony.