Hackeři provolali z cizího účtu do Lichtenštejnska 1,5 milionu

Velké Meziříčí - Majitelka malého hotelu ve Velkém Meziříčí Blanka Přibylová musí zaplatit rekordní účet za telefon ve výši téměř jeden a půl milionu korun. Právě tolik ji přes síť během tří dnů do Lichtenštejnska provolali neznámí hackeři. O uhrazení celé částky rozhodl Český telekomunikační úřad (ČTÚ), podle něhož nepochybil operátor, ale sama podnikatelka, neboť nedostatečně zabezpečila internetovou ústřednu. Přibylová považuje požadovanou částku za likvidační a proti platbě se odvolala.

„ČTÚ se opíral o znalecký posudek soudního znalce, že paní Přibylová neměla dostatečně zabezpečenou ústřednu proti vpádu hackerů,“ informovala mluvčí Dana Makrlíková. Úřad dodává, že telefonická společnost WIA nabídla paní Přibylové zabezpečení za měsíční poplatek, ale ta to odmítla. „Naše společnost nezpochybňuje nárok paní Přibylové na náhradu škody, pokud byla způsobena, ale musí ji požadovat po pachateli, který škodu způsobil, což my jako operátor nejsme,“ dodal jednatel Wia Filip Malina.

Ochrana ústředny je přitom jednoduchá, stačí si nastavit denní limit na volání. „Poskytovatel by měl na problém zákazníky upozorňovat a nabízet jim možnost omezení, ale určitě by to nemělo být povinné, protože samozřejmě záleží na zákazníkovi, jak si to nastaví,“ podotkl specialista Petr Krčmář. Případ Blanky Přikrylové nyní řeší policie.