V Ženevě začíná autosalon, představí se více než 100 novinek

Ženeva - V Ženevě dnes startuje prvním novinářským dnem již 80. ročník mezinárodního autosalonu, kde se představí zhruba 250 vystavovatelů. Návštěvníci se mohou těšit na více než 100 novinek. Novou verzi Fabie a Roomsteru přivezla na ženevské výstaviště Palexpo také mladoboleslavská Škodovka. Na výstavě návštěvníci uvidí také luxusní a malé ekologické vozy.

Škodovka si pro autosalon přichystala překvapení

V Ženevě představila Fabii RS ve verzích hatchback i combi. Veřejnosti auta ukázala poprvé již v předvečer autosalonu na slavnostním večeru koncernu Volkswagen. Obě sériové verze RS jsou poprvé osazeny čtyřválcovým benzinovým motorem s dvojitým přeplňováním. Při objemu 1,4 litru dosahují výkonu až 132 kW. „Jsou to ta správná auta na správném místě. I přes zlepšení nebudou dražší než předchůdci,“ okomentoval nové verze fabií předseda představenstva Škody Rainhard Jung. Na samotném výstavišti pak budou k vidění také facelifty klasické Škody Fabie a Roomsteru i nová Fabia Scout.

Za cenu 199 900 korun pořídí zákazníci Fabii s tříválcovým benzinovým motorem HTP o objemu 1,2 litru a výkonem 44 kilowattů, varianta combi bude o 15 000 korun dražší. Auta dostanou také nový benzinový čtyřválec o zdvihovém objemu 1,2 litru ve výkonových verzích 63 kW a 77 kW. Fabia s turbomotorem 1,2 TSI o výkonu 63 kW bude k dostání za 249 900 korun. Nejlevnější Roomster za 269 900 korun je poháněný motorem HTP o objemu 1,2 litru a výkonu 51 kW. Prodejci začnou objednávky přijímat ve středu, první vozy by se měly na silnicích objevit na přelomu března a dubna.

Kia představila nový Sportage

Jihokorejská automobilka Kia představila na ženevském autosalonu novou generaci svého sportovně-užitkového modelu Sportage. Auto je postaveno na základech modelu Hyundai ix35, s nímž sdílí celou řadu prvků. Vůz by se měl vyrábět v továrně u slovenské Žiliny, první vozy tam z linky sjedou v létě. Nová verze modelu Sportage je robustnější než ta současná, vytvořil ji tým designérů kolem Petera Schreyera.

Volvo odhalilo sedan S60

Švédská automobilka Volvo dnes na ženevském autosalonu ve světové premiéře odhalila dlouho očekávaný sedan Volvo S60. Vůz se sportovním designem má zabudovaný systém ochrany chodců. V případě, že někdo neočekávaně vstoupí do vozovky, je auto schopno samo zcela zastavit a zabránit tak srážce. Auto se začne vyrábět v létě. Volvo plánuje, že roční prodej novinky by se mohl dostat na 90 000 kusů. Pro Volvo to nebude letošní jediná novinka, ve druhé polovině roku se firma chystá představit Volvo V60 Sports Vagon.

Novinky přivezly do Ženevy i ostatní automobilky

Své novinky do Švýcarska přivezly ukázat také největší světové automobilky, jako jsou Ford s inovovaným mondeem, Renault s kabrioletem Wind, Audi s malým autem A1, Citroen s modelem DS3, Seat s ibizou combi nebo Mazda s novou generací MPV Mazda 5. Auta jsou k vidění v sedmi pavilonech, z nichž jeden - takzvaný zelený - je věnován ekologickým vozům. Ekologických modelů vozidel by se mělo ve Švýcarsku představit více než 15. Koncept hybridního sportovního vozu představila i automobilka Ferrari.

Autosalon potrvá až do 14. března, první dva dny však nejsou přístupné veřejnosti, která se do Palexpa poprvé podívá ve čtvrtek 4. března.